Výskum v pravekej osade v tehelni
Peter Wittgrúber / Január 2003 / Prečítané 2197 krát
Mierna terénna vyvýšenina na okraji Pezinka, nad potokom Mahulanka, už dlhšie lákala pozornosť archeológov a nadšencov histórie. Niektoré sporadické nálezy úlomkov keramiky, či pracovných nástrojov z kostí a parožia tento záujem ešte umocňovali. Tieto predmety sa našli počas jarných prác na poliach, alebo počas ťažby hliny pre blízku tehelňu a kým sa dostali k odborníkom, často prešli mnohými rukami. Avšak aj tento zlomok nálezov, ktoré mohli archeológovia napokon posúdiť, dával jasne najavo, že v priestore dnešného Hliníka sa nachádzajú stopy po doteraz najstarších známych Pezinčanoch.V spolupráci s Archeologickým múzeom v Bratislave, Mestom Pezinok, Pezinskými tehelňami a.s. a skupinou nadšencov a dobrovoľníkov z radov študentov SOU Komenského, sa na jar 2002 rozbehol v uvedenej lokalite systematický archeologický výskum.
Počas niekoľkomesačných prác sa dostali na povrch viaceré unikátne nálezy a taktiež množstvo informácií, dôležitých pre poznanie regionálnych dejín. V dvoch fázach výskumu bola odkrytá plocha 770 m2, čo bol vlani jeden z najväčších systematických výskumov na území Slovenska.

Dnes už nevieme, ako sa v tom čase nazývali rôzne národy, rody, či kmene. Preto je bežné nazývať takéto skupiny ľudí podľa kultúry, ktorá je pre nich charakteristická. V našom prípade ich preto nazývame ľud bádenskej kultúry. Jeho príslušníci vytvárali menšie i väčšie sídliská na nížinách, ale aj vysoko v horách. Hľadali najmä, tak ako aj u nás, prírodou dobre chránené miesta. Niektoré z nich ešte umelo opevňovali. Žili v nadzemných alebo mierne zahĺbených chatách s pecami na voľnom priestranstve. Pohrebiská sa nachádzali zvyčajne mimo sídlisk. Prevládalo pochovávanie v skrčenej polohe, no používalo sa aj spaľovanie mŕtvych. Keramika sa vyznačuje veľmi vysokou kvalitou.
Ľud bádenskej kultúry sa zaoberal najmä poľnohospodárstvom a chovom dobytka, najmä kôz, o čom svedčí množstvo hlinených praslenov, používaných na pradenie ovčej vlny.
Archeologický výskum by mal pokračovať v tejto lokalite aj v tomto roku. Sú tu náznaky, že okrem ľudu bádenskej kultúry využívali chránenú vyvýšeninu aj iné kultúry čí národy. V každom prípade nám už uskutočnený archeologický výskum významnou mierou obohatil najstaršie dejiny územia, na ktorom sa rozkladá dnešný Pezinok.
Ohodnoťte článok:




