Divadlo PIKI na "mesiaci"

piki / Január 2003 / Prečítané 2042 krát
Blížil sa štrnásty január a s ním aj naša vzrušujúca cesta na "mesiac". Dni čakania na odlet boli plné napätia. Najmä pre rôzne menšie i väčšie technické problémy zo strany úradov, úradíkov a úradníkov sme si do posledného dňa neboli istí, či vôbec poletíme. Pre istotu sme zbalili kufre a v plnej poľnej čakali na rozhodnutie. Táto naša takmer vojenská príprava sa nám vyplatila. Keď sme sa v sobotu večer dozvedeli, že ráno odlietame, pokojne sme sa mohli ešte vyspať, o pár hodín sme hodili kufre do lietadla a vyštartovali na mesiac... teda Mesiac slovenskej kultúry v Montreale.
Posedenie v reštaurácii MOZART, ktorej majiteľom je brat Mira Nogu - Peter (prvý zľava). Vpravo: Ľ. Piktor, K. Aulitisová, J. Stohl.   Okrem divadelného predstavenia Paskudárium sme si viezli do Kanady aj plnú hlavu francúzskych slovíčok, pretože sme sa rozhodli pre krkolomný kúsok - zahrať túto bábkovú grotesku s prvkami čierneho humoru po francúzsky. Ukázalo sa, že to bolo šťastné riešenie, lebo v hľadisku kultúrneho domu GESU sedelo viac Kanaďanov ako krajanov. Publikum nám rozumelo a bolo spokojné, čo sme zasa my vyrozumeli z ich bujarého smiechu, aj z "bravóó", ozývajúceho sa na konci predstavenia.
Aby si však niekto nemyslel, že slovenská kultúra je len na smiech, na spoločnej vernisáži niekoľkých výstav (bábok z produkcie detského domu umenia Bibiana, grafík
zo zbierok SNG Bratislava a iných), sme vystúpili naozaj s dôstojným programom - zakvílili sme áriu z opery Kvílenie.
Ako ste si iste všimli, celé podujatie malo neštandardný, trochu odľahčený charakter. Okrem nás sa kanadskému publiku predstavil aj Anton Anderle so svojim tradičným bábkovým divadlom, Adriana Bartošová a Štefan Bučko s programom Jazz a poézia, džezmen Jozef Dodo Šošoka, veselá ľudová hudba zo Zuberca a iní. Kanaďania a krajania mali možnosť vidieť aj filmy Martina Šulíka, výstavu fotografií L. Bielika z augusta 1968, mohli sa zúčastniť na kultúrnej, obchodnej a turistickej prezentácii Slovenska. Nad celým podujatím prevzal osobnú záštitu Peter Šťastný a podporil ju aj tím hokejistov v NHL.
Z poverenia Ministerstva kultúry všetko koordinoval sochár Ján Stohl, ktorý už niekoľko rokov žije v Kanade (jeho rodičia pochádzajú z Pezinka).
Montreal je mesto protikladov. Na jednej strane historické domy, na druhej mrakodrapy také vysoké, až sa vám zdá, že mesiac býva na štyridsiatom piatom poschodí.
Aj mesiac slovenskej kultúry bol možno plný protikladov, keď však zanechal v Kanaďanoch príjemný pocit a vyvolal záujem o slovenskú kultúru, tak splnil očakávania.


Ohodnoťte článok: