Senzačný triumf na európskom šampionáte, Prvé víťazstvo Janky Mezeiovej má cenu zlata

Jún 2002 / Prečítané 2197 krát

Janka Mezeiová drží v rukách zlatú medailu a diplom z ME v športovej streľbe.   Otca vždy obdivovala, že vie strieľať a môže sa zúčastňovať na poľovníckych súťažiach. Sľúbil jej, že ju raz zoberie na strelnicu. Stalo sa to minulý rok, bol to darček k jej narodeninám.
"Ocino ma zobral na strelnicu, kde mali súťaž poľovníci. Umožnili aj mne, aby som si vystrelila. Vyšlo mi to, všetkých som svojím streleckým kumštom prekvapila. Bol tam aj jeden funkcionár zo Športového streleckého klubu Stupavan, ktorý ma pozval na stupavskú strelnicu. Tu som ešte viac na seba upozornila, ukázalo sa vlastne, že som strelecký talent" - povedala nám Janka Mezeiová z Grinavy.
To bol začiatok športovej kariéry, mladej, šestnásťročnej dievčiny. Na majstrovstvách Slovenska, prekvapivo ako začiatočníčka, skončila druhá. Zvíťazila Zuzana Štefečeková, ktorá sa streľbe intenzívne venuje už viac rokov, a je jej veľkým športovým vzorom. S touto súperkou súťažila viackrát, nikdy sa jej však nepodarilo nad ňou zvíťaziť.
Na tohtoročných júnových Majstrovstvách Európy v Lonato v Taliansku Janka pôvodne nemala štartovať, pretože sa jej nepodarilo splniť kvalifikačný limit. Dva dni pred odchodom našej výpravy do dejiska šampionátu sa jej však ozval reprezentačný tréner a povedal jej, aby sa pripravila, lebo pravdepodobne do Talianska pocestuje. O jej dodatočnej nominácii rozhodla zrejme posledná domáca súťaž, na ktorej dosiahla dobrý výsledok.
V Taliansku akoby sa chcela odvďačiť za prejavenú dôveru. Štartovala v juniorskej kategórii trap a dosiahla senzačný výkon, ktorý znamenal zisk zlatej medaily. Na druhej priečke sa umiestnila reprezentantka Turecka, bronzová skončila spomínaná Zuzana.
Prvé a hneď takéto víťazstvo na vrcholnom európskom podujatí bolo iste veľkou senzáciou, ale už predchádzajúce výsledky mladej Pezinčanky naznačovali, že ide o ozajstný talent, ktorý sa výraznejšie ešte prejaví.
Janka bude môcť úspech z európskeho šampionátu potvrdiť už na júlových majstrovstvách sveta vo Fínsku.


Ohodnoťte článok: