Cez osudy ľudí spoznávali problemy etník

Február 2002 / Prečítané 2357 krát

vystúpenie bratislavskej skupiny No Stamps Band   Po druhýkrát sa konal v Pezinku Etnofestival. Aj keď je to podujatie veľmi mladé, nadobudlo už veľké rozmery a obrovský úspech. V tomto roku ho navštívilo okolo tisíc návštevníkov.
   Organizátori sa snažili nadviazať na dramaturgiu prvého ročníka, ktorá pozostávala zo štyroch sekcií - filmovej, audiovizuálnej, hudobnej a výstavnej.
  "Oproti vlaňajšku sa nám podarilo program výraznejšie vyprofilovať. Bol lepší výber filmov. Vyberali sme zo stovky snímok s etnickou tématikou. Zamerali sme sa na bežný život jednotlivca z určitého etnika, cez jeho problémy, životné radosti i strasti sme sa snažili pochopiť problémy celého etnika," - povedal nám prezident občianskeho združenia P.R.D. Rasťo Kuttner.
V rámci filmovej sekcie videli diváci filmy Biely farmár, čierna zem - o živote v Južnej Afrike, Jánoš a banda žobrákov - o rumunskom Rómovi, Neprežité spomienky - o nezmyselnej čiare, ktorá rozdeľuje obyvateľov na Cypre a Osadníci - o príbehu jedného Palestínčana a Izraelčana, v konflikte, ktorý prežívajú.
Zaujímavé boli aj rozprávania a besedy s Jarykom Stejskalom o Nepále, Janom Šibíkom o jeho cestách, Filipom Jánošom o Indii a Andrejom Bánom o projekte Občianskeho združenia Človek v ohrození. Pritomnešlo o vnímanie krás prírody a miest či iné zážitky z ciest, ale o prob
lémy ľudí, ktorí v týchto krajinách žijú.
Návštevníci si mohli pozrieť výstavu Ďábel v nás Jana Šibíka, ktorý podobne ako v minulom roku jeho bývalý kolega z Reflexu Andrej Bán, dokázal, že majstrovsky ovláda fotografovanie a vie o svojich fotopríbehoch aj zaujímavo hovoriť. Jeho snímky sú často priamo z ohnísk napätia vo svete. S peknými fotografiami z Afriky sa predstavil i Tomáš Varga.
V rámci hudobnej sekcie, divácky najpočetnejšie navštívenej, účinkujúci predstavili rôzne druhy etnickej hudby. Na pódiu sa vystriedali kapely No Stamps Band z Bratislavy, Zuzana Navarová & KOA (ČR) a Korai Őrőm (Maďarsko).


Ohodnoťte článok: