Služby len do 18.hodiny

Milan Oravec / Február 2002 / Prečítané 2132 krát
V minulom čísle sme priniesli článok Zmena k lepšiemu, v ktorom sme informovali, že na základe rozhodnutia okresnej štátnej lekárky MUDr. Ireny Aulitisovej od 1.1. 2002 bude mať vždy jedna zo štyroch pezinských lekární pohotovostnú službu do 21. hodiny.
Telefonovali nám viacerí čitatelia, a nakoniec sme sa o tom presvedčili aj sami, že to nie je pravda. Na lekárňach visia rozpisy pohotovostných služieb nie do 21. ale len do 18. hodiny.

Na dôvod sme sa spýtali MUDr. I. Aulitisovej:
- Potom čo som vydala nariadenie o pohotovostných službách som mala stretnutie s lekárnikmi, na ktorom požadovali, aby služby zostali len do 18. hodiny. Nesúhlasila som s tým, trvala som na akceptácii nariadenia o predĺžených pohotovostných službách do 21. hodiny od 1. januára. Prisľúbila som však, že ich pripomienky ešte prehodnotím. Dňa 21. decembra 2001 som im písomne oznámila, že po porade s lekármi a riaditeľom polikliniky trvám na dodržiavaní nariadenia, teda jedna lekáreň bude otvorená vždy do 21. hodiny. Lekárnici nariadenie neakceptovali, konali svojvoľne, na dvere lekární vyvesili rozpisy služieb len do 18. hodiny. Súhlas im k tomu vraj dala magistra Bučuričová z modranskej lekárne Pharmácia, ktorá je zástupkyňou Regionálnej lekárenskej komory. Upozornila som preto lekárnikov, že za nesplnenie nariadenia berú na seba zodpovednosť. Ako okresný štátny lekár môžem v zmysle zákona vydať nariadenie, ale nemám už kompetenciu za jeho neplnenie postihovať. Vo veci som mohla urobiť iba to, že na tento problém som upozornila kompetentný Krajský úrad a Ministerstvo zdravotníctva a požiadala ich aby ho úrychlene riešili.

   Znova je tu teda problém s nedobrým zákonom. A tak sa stalo, že pohotovostnú lekársku službu v Pezinku máme, ale lekárenskú nie.
Aj keď môžu mať lekárnici proti nariadeniu okresnej štátnej lekárky výhrady a pohotovostné služby sú pre nich záťažou, mali by viac myslieť na občanov. Zaujímavé je to, že u nás to nejde a niekde to nie je žiaden problém. Napríklad, dostali sa nám do rúk regionálne noviny Horehronie (č. 4 z 29. januára 2002), kde sme si prečítali mesačný rozpis lekárenských pohotovostných služieb v Brezne. Jedna zo štyroch miestnych lekární je otvorená každý deň do 22. hodiny! Overili sme si to, nie je to novinka, v ich meste to funguje už niekoľko mesiacov.
Čo si o pohotovostných lekárenských službách myslíte vy, vážení čitatelia? Napíšte nám svoj názor. K problému sa ešte vrátime.

Ohodnoťte článok: