Moje hobby

Október 2001 / Prečítané 2447 krát
V tomto čísle vám predstavíme sedemnásťročného MARTINA BORIŠA (na obr.), ktorý má neobyčajnú záľubu - zbiera staré rádioprijímače. Nielenže ich zbiera, dokáže ich aj opraviť. Nedokáže to iba vtedy, keď nezoženie chýbajúcu súčiastku.
Je zaujímavé, že zberateľská vášeň ho chytila už v útlom detstve. Otec - vinár, zbieral staré fľaše, čo sa mu zapáčilo a inšpirovalo. Prvý rádioprijímač sa mu podarilo opraviť za pomoci otca, keď mal deväť rokov.
   V súčasnosti má vo svojej zbierke vyše 70 rádií. Mohol by ich mať aj viac, ale už sa zameriava len na staršie výrobky. Má totiž problém, kde ďalšie prírastky umiestniť. Viaceré rádiá dostal od spoluobčanov, poteší sa im aj teraz, najmä však, keď sú spred päťdesiatich rokov. Svoju zbierku chce rozšíriť maximálne na sto kusov.
K jeho najvzácnejším exemplárom patria prístroje Iron radio (1934, bolo ich vyrobených len 81 ks) a Blaupunkt (Nemecko, 1943). Najväčšiu radosť má však z Talismanu 308U (1953), ktorý bol vyrábaný v bývalej Tesle Bratislava. Zo série štyroch vyrábaných druhov týchto malých prístrojov má v zbierke tri.
V roku 1999, v rámci pezinského jazz and hot dance v Dome kultúry v Pezinku, mal samostatnú výstavu. Jeho zbierka vzbudila veľký záujem návštevníkov. Niektoré prístroje tu ešte ponechal vystavené vo vitríne.
Je členom klubu zberateľov v Bratislave. Na spoločných stretnutiach si vymieňajú schémy, rádia, súčiastky. Niektoré informácie získava z časopisu Informačné listy, ktorý sa vydáva pre členov.
Martin Boriš je študentom Strednej priemyselnej školy na Adlerovej ulici v Bratislave. V tomto školskom roku maturuje, potom by chcel pokračovať v štúdiu na Elektrotechnickej fakulte v Bratislave.

Ohodnoťte článok: