Úspechy pezinského Taekwon-da

Adam Solga / Marec 2001 / Prečítané 2709 krát
Pezinský oddiel Taekwon-da sa 3. marca zúčastnil na Majstrovstvách SR v Bratislave, kde si počínal veľmi úspešne. Naši pretekári získali spolu 7 medailí, päť zlatých a dve bronzové.

   Úspech je to o to väčší už i preto, že toto bojové umenie sa do Pezinka vrátilo po viac než troch rokoch, presnejšie minulý rok v septembri, keď oddiel znovuzaložili Marek Biháry a Otto Galba, obaja držitelia prvého danu a reprezentanti SR. Súťažilo sa v disciplínach formy a sparing (semi-contact), pričom štartujúci boli rozdelení podľa dosiahnutých stupňov výkonnosti a v sparingu aj podľa hmotnosti.
V žiackej kategórii v sparingu do 58 kg sa presadili Miloš Mihály (1. miesto) a Marek Földi (3. miesto). Medzi mužmi sa darilo Tomášovi Vaškovičovi (1. miesto, kat. do 63 kg), Mirovi Biznárovi (1. miesto, nad 81 kg) a Radoslavovi Škrípovi (3. miesto, nad 81 kg). Vo formách získal prvé miesto medzi mužmi Rasťo Blažek.
Pravdepodobne najväčším úspechom bolo víťazstvo Patrika Šperku v sparingu do 71 kg, avšak držiteľ žlto-zeleného pásu omylom usporiadateľa štartoval medzi oveľa skúsenejšími zápasníkmi v kategórii vyšších opaskov, no napriek tomu nenašiel premožiteľa.
Taekwon-do patrí medzi mladšie bojové umenia, veď svoju dnešnú podobu získalo iba v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Vyvinulo sa však z dvetisíc rokov starého bojového umenia Tae Kyon a z rôznych vybraných škôl karate a iných prvkov rôznych bojových umení. Dnes Taekwon-do (Tae=noha, Kwon=ruka, Do=cesta) predstavu je bojové umenie s pravdepodobne najdokonalejšou technikou kopov. Získalo si popularitu, najmä v zámorí, kam expandovalo z kolísky svojho vzniku - Kórey. Na Slovensku patria medzi jeho šíriteľov najmä Hafíz Karwandgar, Shafik Karwandgar, držitelia IV. danu a MUDr. Mati Karwandgar, držiteľ V. danu a úradujúci majster sveta a prezident Slovenskej federácie Taekwon-do.
Taekwon-do však nepredstavuje len spôsob boja, ale zdôrazňuje i duchovné, etické a morálne princípy. Je to vlastne neozbrojený sebaobranný boj. Nepripúšťa bezdôvodný útok a cieľom je chrániť slabších a zastávať princípy spravodlivosti. A to je práve to, čo by sme sa mali najmä dnes učiť.

Ohodnoťte článok: