Bude mať Pezinok svoje múzeum?

Marec 2001 / Prečítané 1963 krát

   Na ostatnom zasadaní Mestského zastupiteľstva 1. marca vystúpil poslanec MsZ a viceprimátor Mgr. Oliver Solga s neobvyklým, ale o to zaujímavejším návrhom na zriadenie mestského múzea a galérie. Navrhovateľa sme sa opýtali na podrobnosti jeho iniciatívy:
   Môj návrh vychádza z neopakovateľnej situácie a tou je rekonštrukcia Starej radnice. Práve tu, v jej severnom krídle, kde doteraz sídlil archív a kde je len málo miestností s priamym osvetlením sú vhodné priestory na prezentáciu historických exponátov a umeleckých diel.
Ak hovorím o mestskom múzeu, myslím nielen na prezentáciu dejín mesta, ale aj na expozície o slávnych rodákoch, archeológii, dejinách baníctva, kultúry, umenia, športu, atď... V prvom rade sa však musíme usilovať o to, aby nám štát vrátil všetky vzácne exponáty, ktoré v priebehu stáročí získali občania a predstavitelia mesta a ktoré zachraňovali pre budúce mestské múzeum takí ľudia ako F. von Meissel, F. Jamnický a ďalší. Dnes expozícia z dejín mesta zaberá v Malokarpatskom múzeu sotva štyri miestnosti a veľa vecí odpočíva v depozite. O dejinách mesta a vzácnych exponátoch často nevedia ani Pezinčania či turisti, pretože múzeum nemá dostatočné priestory a kapacity na ich prezentáciu. Stála expozícia, do ktorej sú zahrnuté aj dejiny mesta, nebola menená alebo doplnená od roku 1985.
Pezinok je tak jedno z mála významných miest, ktoré nemajú svoje múzeum či galériu a pritom si treba uvedomiť, že všetky predmety majú okrem historickej a umeleckej hodnoty aj obrovskú hodnotu finančnú. Znovu podčiarkujem, že ide o predmety, ktoré vytvorili, financovali a nám zachovali počas dlhých storočí naši predkovia a dnes o našom “majetku” rozhoduje štát cez svoje inštitúcie.
Malokarpatské múzeum by sa i naďalej malo venovať vinohradníctvu a vinárstvu ako regionálne múzeum riadené štátom a tak kvalitne, ako to robí doteraz. Nadôvažok “vlastníctvo” takéhoto múzea by bolo pre rozpočet mesta neúmernou záťažou.
Náplňou mestského múzea s dvoma-troma pracovníkmi by malo byť nielen zhromažďovanie historických predmetov a ich prezentácia, ale aj “živé” múzeum, v ktorom by sa mohli realizovať hodiny dejepisu pre naše školy, výchova k vlastenectvu a k zdravému lokálpatriotizmu, ako i formovanie pozitívneho vzťahu k svojmu mestu.
Som presvedčený, že moja iniciatíva sa stretne u občanov s porozumením a že sa nám podarí spoločnými silami získať množstvo historických exponátov, fotografií a umeleckých diel, ktoré nám zanechali naši predkovia. Našou povinnosťou bude, aby sme ich zachránili a odovzdali našim deťom a vnukom. Oni by mali byť tiež hrdí na mesto, v ktorom žijú a ktoré je aj pre nich neopakovateľným a jediným domovom.


Ohodnoťte článok: