Zvony v pezinských kostoloch - časť GRINAVA

Peter Sandtner / Marec 2001 / Prečítané 3470 krát
Katolícky kostol   Na žiadosť niektorých občanov Grinavy uvádzam pokračovanie článku o nápisoch na zvonoch vo vežiach pezinských kostolov. V miestnej časti Pezinka - Grinave sa nachádzajú dva kostoly rímsko-katolícky a evanjelický a.v.
Vo veži grinavského farského kostola sv.Žigmunda sú dva zvony a jeden umieračik. Veľký zvon má nápis: R.MANOUŠEK A SPOL. BRNO 1923. K MODLITBE VÁS POVOLÁVAM, MŔTVYCH S VAMI OPLAKÁVAM A KEĎ HROZÍ NEBEZPEČIE, VÝSTRAŽNÉ ZNAMENÍ DÁVAM. Z MILODAROV FARNÍKOV ROKU PÁNA. ULIAT MA DAL VAVRO PETROVIČ ADMINISTRÁTOR FARY. Na zvone je reliéf sv. Trojice.
Na druhom zvone malom je takýto nápis: AUGUSTÍN CHRISTELL V POSONII A. 1873. DONATUS P.EX LEGATO A,,A,,R,,D,, ,,DA” DLABACS P. D IGNATIUM EGRY E, ,SUCESSO. FUDIT ME IOAN. V preklade to znamená: Z daru najdôstojnejších pánov pána pátra Dlabača,pána Ignáca Egryho a ich nástupcov. Ulial ma Ján. Je tu reliéf sv. Žigmunda modliaceho sa k Bohu a sv. Jána Nepomuckého.
Tretím zvonom je malý umieračik, na ktorom je iba letopočet 1676.
Vo veži evanjelického a.v. kostola sa nachádzajú štyri zvony. Na jednom z dvoch najmenších - vrchnom je takýto nápis: GOTTFRIED RUTTMAR S.G. ELISABETH GEB. WITTICH. DEN MENSCHEN EIN WOHLGEFALLEN! MICH GOSS RICHARD HEROLD KOMOTAU 1926. V preklade to znamená: Ľuďom dobrej vôle. Ulial ma Richard Herold v Komotau 1926 (v Chomutove). Zvon stál 6000 korún. Gottfried Ruttmar bol kurátorom. Nemal peniaze, tak predal voly a obnos daroval na zvon.
Evanjelický kostol v Grinave z roku 1926   Druhý najmenší zvon - spodný má tento nápis: MICH GOSS RICHARD HEROLD KOMOTAU 1926. WILHELM OSZWALD S.G. ANNA GEB. FAKUNDINI. FRIEDE AUF ERDENI. V preklade: Ulial ma Richard Herold v Komotau 1926. Pokoj na zemi. Tento zvon stál 10 000 korún.
Najväčší zvon - Lutherov mládežnícky zvon má tento nápis: DIE GRUNAVER EVANGELISCHE JUGEND 1926-33. EIN FESTE BURG IST UNSER GOTT. 1483 1933. MICH GOSS RICHARD HEROLD KOMOTAU. V preklade: Grinavská evanjelická mládež 1926-33. Hrad prepevný je Pán Boh náš. Ulial ma Richard Herold v Komotau. Stál 24242,85 korún. Váži: netto 1055 kg, arminované 1350 kg.
Posledným zvonom je zvon Otčenáš - stredne veľký zvon. Je na ňom nápis: MICH GOSS RICHARD HEROLD KOMOTAU 1926. SAMUEL SIMONOVITS S.G.THERESIE GEB. FAKUNDINI. EHRE SEI GOTT IN DER HOHE. V preklade to znamená: Ulial ma Richard Herold v Komotau 1926. Sláva Bohu na výsostiach. Tento zvon stál 16200 korún. Samuel Simonovits bol zborovým pokladníkom.
Prvý zvonár Bohumír Ruttmar sa zaviazal, že 1 rok bude zvoniť zdarma. Všetky zvony sú bronzové a na motív chorálu: ,,Prociť tež aj hlas k vám svuj množí...",alebo:,,Jak pěkne svítí děnnice..."Zvonilo sa nasledovne: Polhodinu pred začiatkom Služieb Božích: otčenáš, štvťhodinu pred začiatkom Služieb Božích: malý a stredný zvon, 10.30 na začiatok Služieb Božích: všetky zvony, v nedeľu na obed: veľký zvon. Interval zvonenia je 3 minúty. Zvony grinavského evanjelického kostola sú nahraté na platni a grinavským rodákom žijúcim v Nemecku pripomínajú ich rodisko.

Ohodnoťte článok: