TRÚFOL SI POSTAVIŤ LIETADLO

Milan Oravec / Marec 2001 / Prečítané 6496 krát

Nezvyčajná záľuba Petra Fraňu


Splnil sa mu sen
Odjakživa obdivoval lietadlá. Lietanie vždy považoval za vrchol ľudskej činnosti. Avšak ako chlapec z chudobnej rodiny mohol o mnohom iba snívať. Aj na lietadlá sa mohol len pozerať. Veľkým zážitkom bol pre neho letecký deň (1954) u nás v Pezinku, škoda, že bol posledný.
Keď mal Peter Fraňo desať rokov, začal sa vo Zväzarme venovať modelárstvu. Samozrejme, že jeho výtvormi boli lietadlá. Mal z nich nesmiernu radosť, piplal sa s nimi, keď mal voľnú chvíľu už vyrezával, lepil, tvaroval. Tu niekde sa začal utvárať aj jeho blízky vzťah k drevu, ktoré mu učarovalo na celý život.
Už ako dospelý, keď nebolo toľko starostí s deťmi, zablúdil na letisko do Vajnor, kde sa zoznámil s pilotmi. Tu sa zrodil aj jeho nápad, že si vyrobí drevené lietadlo.

Začal stavbou lietadla
Pred piatimi rokmi urobil pilotné skúšky na ultraľahké lietadlá, neskôr získal osvedčenie - súkromný pilot. Oprávňuje ho lietať na lietadlách do 5700 kg vzletovej váhy.
Potom začal so stavbou lietadla. Zadovážil si potrebnú dokumentáciu, všeličo si pooveroval. Rozhodol sa pre športové dvojsedadlové lietadlo kategórie ultralight. Je to typ, ktorý pochádza z dielne známeho talianskeho konštruktéra Stelia Frattiho.
S výrobou začal doma v drevomodelárskej dielni. Na stavbu použil ako materiál ruskú borovicu, fínsku preglejku a plexisklo. Budete sa možno čudovať, ale drevo je na tento účel výborný materiál, keď sa dobre ošetrí, je trvácnejšie, pružnejšie a neunavuje sa ako kov. Lietadlo robil počas troch zím a jedného celého roku. Trvalo mu to asi tritisíc hodín. Pomáhali mu synovia alebo manželka. Do lietadla osadil letecký motor zn. Limbach, ktorý vyrobil nemecký výrobca.
Peter pomáhal stavať lietadlá aj ďalším štyrom kamarátom, pilotom. Bol im vďačný za vedomosti a rady, ktoré od nich získal. Bol si veľmi dobre vedomý, že nemôže nič podceniť, lebo lietanie by potom mohlo byť nebezpečnou hrou.

Fraňovci na letisku v Poprade

Parametre lietadla
Aj takto amatérsky zhotovené lietadlo dosahuje zaujímavú rýchlosť. Na rýchlomeri sa ručička vyšplhá až k 200 kilometrom za hodinu. Hmotnosť má 300 kg, pri vzlete sa môže zvýšiť až na 480 kg. Do nádrže sa zmestí 60 litrov benzínu, ktoré postačia na 800 kilometrov. Vo vzduchu teda lietadlo môže vydržať štyri hodiny.
Vo výbave lietadla sú letové prístroje - rýchlomer, výškomer, kompas, vysielačka a motorové prístroje - otáčkomer, teplomer oleja a hláv valcov motora. Toto vybavenie je iba na lietanie cez deň, pri dohľadnosti najmenej päť kilometrov. Lietadlo má účinné vetranie a vykurovanie kabíny, pretože pri väčšej výške teplota klesá, každých 100 m zhruba o jeden stupeň.
Kam lietaju?
Peter má nalietaných už 250 hodín. Najčastejšie lieta s manželkou Máriou, ale spoločníkov vo vzduchu mu robili tiež synovia, povozil aj bratov a niekoľkých kamarátov. Keď je vhodné počasie vzlietajú takmer každý víkend. Minulý rok nalietal šesťdesiat hodín.
No a kam všade zaleteli? Boli dvakrát v Tatrách, jedna cesta trvá jeden a pol hodiny. Teda, keď natankujú plnú nádrž, benzín im vystačí aj na spiatočnú cestu. Niekoľkokrát boli v Žiline, ale i v Lučenci, Očovej, Prievidzi. Často krúžia nad Karpatmi, niekedy zaletia do Nového Mesta n/V., Trenčína, na Myjavu. Radi sa však pozerajú zvrchu aj na Pezi-nok.
Manželov Fraňovcov sme navštívili koncom januára, vtedy už mali za sebou prvý tohtoročný let. Vzlietli 10. januára a absolvovali trojhodinový let po západnom Slovensku.
Štartujú prevažne zo športového letiska v Kráľovej pri Senci alebo z Vajnor. Na vzdušné výlety sa vyberajú niekedy aj s viacerými lietadlami. Musia ale od seba dodržiavať bezpečné vzdialenosti, aby neprišlo k zrážke.
Sú lety bez problémov?
Čo sa týka lietania, je potrebné dodržiavať isté pravidlá. Týkajú sa bezprostrednej bezpečnosti letov, ale aj prípadného ohrozenia niektorých strategických objektov a ochrany hraníc. Lietadlo musí byť vždy na let dôkladne pripravené. Peter našťastie ešte nemal pri lete vážnejší problém.
Priznal sa však, že na začiatku sa párkrát vystrašil, keď jeho lietadlom zalomcovala termika (stúpavé a klesavé prúdy), ale už si na to zvykol. Najlepšie sa lieta pred večerom, vtedy je vzduch hovorí Peter - ako “olej”.
V tomto roku chcú Fraňovci absolvovať dlhší let okolo Slovenska, prípadne sa pôjdu pozrieť do Čiech. Len čo sa trošku vyčasí, začnú opäť pravidelne lietať. Už sa nevedia dočkať, lebo lietanie je doslova ako droga.

Zaželajme im šťastné lety.


Ohodnoťte článok: