Fotograf obyčajných ľudí

Mgr. Oliver Solga / November 2000 / Prečítané 2374 krát
   Možno i takto jednoducho by sa dala definovať fotografická činnosť pezinského fotografa Jána ŠTRBU, ktorý sa tento mesiac predstavil v Galérii G5 na ulici M.R. Štefánika portrétmi starých ľudí. Bolo by však zjednodušením hovoriť len o portrétoch, pretože Štrbove fotografie sú oveľa viac než záznam tváre, miesta a udalosti, viac než len okamih stlačenia spúšte a dokonalá technika. Jeho fotografie sú v prvom rade obrazom -  záznamom duše a nielen duše, zobrazených starcov a stareniek, ale aj duše fotografa.
Kedysi dávno, keď nás zaujímal v tvorivej činnosti hlavne experi-ment a nové možnosti moderného a často módneho vnímania vtedajšieho umenia, vyslovil som obavu, že Štrbove fotografie sú málo moderné, že Janovi chýba svojské “videnie”. Dnes už viem, že on cez tváre ľudí prináša niečo, čo bude aktuálne a hodné našej pozornosti aj po rokoch či desaťročiach. Svoje “videnie” našiel vo vráskach, pohľadoch z očí do očí, zrobených rukách, ale i huncútskych úsmevoch a radosti našich starých otcov a mám, ktorí možno nevedeli nič o modernom umení ale vedeli veľa o najväčšom umení - a to o umení žiť.
Preto som rád, že v našom meste existuje táto výstava, tieto fotografie a fotograf. A tiež som rád, že fotograf Jano Štrba je mojim priateľom.

Ohodnoťte článok: