NA OBLOHE NOVÁ KOMÉTA

Alexander Pravda / Júl 2000 / Prečítané 2379 krát
   Práve v týchto dňoch je možnosť vidieť po celú noc nad severným obzorom novú kométu C/1999 S4 Linear.
kométa C/199 S4 LINEAR    Objavená bola 27.9. 1999 v USA v rámci projektu LINEAR. Tento projekt je zameraný na planétky a asteroidy, ktoré sa približujú k blízkosti Zeme. Avšak až ďalšie pozorovania preukázali nezvyčajnú dráhu objektu a potvrdili, že ide o kométu.
Táto kométa nie je taká jasná ako predchádzajúce známe kométy Hyakutake alebo Halle-Bopp. Kométa C/1999 S4 LINEAR patrí k dlhoperiodickým kométam s takmer parabolickou dráhou. Na základe doterajších pozorovaní zistili čas obehu: niekoľko miliónov rokov. Pripúšťa sa aj taká možnosť, že do našej Slnečnej sústavy letí po prvý krát.
Jej pozorovania bude narúšať Mesiac, ktorý teraz vychádza okolo polnoci. Pri dobrých pozorovacích podmienkach ju môžete zbadať aj voľným okom ako slabý chumáčik v súhvezdí Veľkého voza (pozri obrázok). Voľným okom by ju malo byť vidieť už len pár dní - do konca júla! V poľovníckom ďalekohľade má tvar malej pretiahnutej plôšky s tenkým chvostom. Menšími astronomickými ďalekohľadmi si ju môžete vychutnať ešte počas celého augusta.


Ohodnoťte článok: