Ľudovít Rajter a Pezinok

Júl 2000 / Prečítané 2190 krát
Dr. Ľudovít Rajter aj napriek tomu, že dlhé roky žil v Bratislave, mal veľmi krásny vzťah k Pezinku, ktorý bol jeho rodiskom. Nikdy nezabúdal na Pezinok, ale ani Pezinok naňho.
"Keď sa nedávno dirigenta a hudobného skladateľa pána profesora Ľudovíta Rajtera pýtali, či je dôležité, ak sa chce dožiť niekto takého vysokého veku a takej sviežosti, aby sa človek narodil vo vinohradníckom kraji a či práve v Pezinku, alebo sa môže taký človek narodiť aj inde, odpovedal: Nie je to podmienkou, môže sa aj inde narodiť, je však lepšie, ak sa narodí v Pezinku" - napísal o ňom v roku 1996 spisovateľ Vincent Šikula.
Priatelia hudby, najmä zo Slovenskej filharmónie, by boli iste veľmi radi videli profesora Rajtera, pri oslavách svojej deväťdeiatky, aj pred orchestrom v bratislavskej Redute. Ale pán profesor sa jednoznačne rozhodol, že nebude dirigovať orchester v Bratislave, ale vo svojom rodnom Pezinku.     Vďační Pezinčania ho aj za tento krok, po koncerte odmenili dlhotrvajúcim potleskom.

   Nejedenkrát Ľudovít Rajter pri oficiálnych i neoficiálnych stretnutiach s Pezinčanmi, ale i pri spomínaní v médiach, hovorieval: - Vždy som bol a ostanem Pezinčanom! Slávny pezinský rodák sa živo zaujímal o život v našom meste. Keď ho v Bratislave navštívil bývalý riaditeľ Základnej umeleckej školy v Pezinku D. Mrozek, aby ho pozval na koncert do Pezinka, privítal ho slovami: - Tak čo je nové v mojom milom Pezinku?
Stretnutia s Ľudovítom Rajterom boli, ozaj, milé a srdečné. Pezinok a jeho obyvateľov mal skutočne rád, cítil, že patrí do rodného mesta, aj preto si ho zvolil za miesto svojho posledného odpočinku.

Ohodnoťte článok: