Peter Valka sa pripravuje na paraolympiádu v Sydney

Milan Oravec / Marec 2000 / Prečítané 1718 krát
V roku 1980 ako 20-ročný havaroval na motocykli. Odniesla to chrbtica, s vážnym poranením miechy. Nohy sa stali nevládnymi, skončil na vozíku. Nerád spomína na obdobie, ktoré ho tak kruto poznačilo na celý život. Vtedy sa mu zrútil svet, bolo veľmi ťažké uniesť to psychicky. Len vďaka nesmiernej húževnatosti sa z toho postupne dostával. Pomaly, krôčik za krôčikom. I keď mu následky zostali, naučil sa s nimi žiť.
Po ôsmich rokoch od havárie, prišiel do pezinskej sokolovne medzi stolných tenistov. Tento šport mal rád aj predtým. Už ako žiak dosahoval dobré výsledky, potom hral aj v družstve mužov. Keď sa dozvedel, že na Slovensku existuje stolnotenisová súťaž pre vozíčkarov, rozhodol sa, že to skúsi. Trénoval v Pezinku, so zdravými. Postupne sa zapojil do aktívnej športovej činnosti.
Dnes hrá majstrovskú stolnotenisovú súťaž - V. ligu za Sokol Pezinok. Aj keď má pohybový hendikep, často neprehráva, v tomto ročníku z 35 zápasov prehral len päť. Rovnako sa mu darí v celoslovenskej ,,vozíčkarskej" súťaži, ktorá pozostáva z desiatich kôl. Každé sa hrá v inom meste a zúčastňuje sa na ňom do šesťdesiat hráčov. V minulom ročníku skončil na peknom treťom mieste.
Najlepší slovenskí stolní tenisti z radov postihnutých športovcov sa zúčastňujú tiež na medzinárodných súťažiach. V celosvetovom rebríčku v minulom roku sa umiestnil vo svojej kategórii na 26. mieste, zo Slovákov bol lepší len Ján Koščo z Piešťan, ktorý je slovenskou jednotkou. Peter štartoval na súťažiach v Rakúsku, v Taliansku, v Belgicku, v Írsku a Španielsku. Body z medzinárodných súťaží rozhodujú o postupe na vrcholné podujatia, akým v tomto roku bude paraolympiáda v Sydney. Aj keď ešte nemá z paraolympijského výboru oficiálnu pozvánku, predsa len ju očakáva. Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov ho už zaradil do paraolympijskej prípravy. Nasledovať budú spoločné sústredenia a dolaďovanie formy s konzultačným trénerom. Prínosom pre Petra Valka je to, že môže jedenkrát v týždni v Piešťanoch trénovať s najväčším rivalom Jánom Koščom. Súčasťou prípravy na paraolympiádu bude ešte štart na medzinárodnej súťaži v Palestíne a samozrejme i účasť v rozbehnutých súťažiach vozíčkarov a v piatej lige.
Budeme držať Petrovi palce, aby sa mu jeho sen - zúčastniť sa na paraolympijskom turnaji splnil - a aby v súbojoch s najlepšími svetovými hráčmi bol uspešný.
,,Šport ma udržuje v telesnej i psychickej kondícii, dáva mi možnosť realizovať sa, a môžem tiež ľuďom okolo seba dokázať, že sa dá žiť a byť úspešným aj na vozíčku",-povedal nám na záver úspešný pezinský stolný tenista, ktorý má svoj šport skutočne rád.

Ohodnoťte článok: