Pezinské basketbalové double

Máj 1999 / Prečítané 2533 krát
 Koncom apríla skončila domáca basketbalová sezóna. Pre BK Slovakofarma Pezinok mimoriadne úspešne. Naši basketbalisti triumfovali v lige aj v Pohári. Vo finále play off I. Tory ligy porazili bratislavský Inter (na zápasy 3:0) a v Slovenskom pohári, našej druhej najdôležitejšej súťaži, presvedčivo zvíťazili nad finalistom Chemosvitom Svit.
O uplynulej sezóne sme sa porozprávali s trénerom pezinských basketbalistov FRANTIŠKOM  RÓNOM.

Na domácich palubovkách ste vyhrali všetko, čo ste mohli, predpokladám teda, že ste ciele pre uplynulej sezóny splnili...
- Našim cieľom bolo získať majstrovský titul, vyhrať Slovenský pohár a úspešne obstáť v európskom pohári, čím mal byť postup zo skupiny. Všetko toto sme splnili. Sezóna teda skončila pre náš klub, i pre mňa osobne, úspešne.


Zastavme sa trošku pri domácich súťažiach...
- Ligovú súťaž sme vyhrali s jedinou prehrou, ktorú sme utrpeli na palubovke najväčšieho rivala - Interu Bratislava, keď sme boli v útlme po pohárových zápasoch. Inak hráči podali počas celej sezóny sústredené vykony. Mimoriadne dôležité boli víťazstvá v lige i Pohári so Svitom, ktorý sa netajil veľkými ambíciami. Treba však povedať, že nie vždy sme boli spokojní s výkonmi nášho družstva. Najmä so slabšími súpermi, nad ktorými sme mali vyhrávať väčším rozdielom, sme nie vždy hrali príliš vyrovnanú partiu. Tu vidíme rezervy. To, že sme vyhrali ligu s jednou prehrou je v Európe rarita, v súvislosti s tým sme boli citovaní aj na internetovej stránke FIBY.

Ale aj výbornými výkonmi v Saportovom pohári ste prispeli k tomu, že o Pezinku sa v basketalovej Európe začalo hovoriť...
- V stredoeurópskej súťaži po postupe zo skupiny nás v osemfinále čakal súper zvučného mena - SONY Miláno. Bolo ohromné, že sme sa cez toto družstvo dostali. Stroskotali sme až na majstrovi Juhoslávie Budúcnosti Podgorica. Tento atraktívny súper vyhral ligu majstrov sveta s dvoma prehrami. Na palubovke tohto tímu sme prehrali o 18 bodov,
doma o jeden kôš. A to sa nám na začiatku druhého polčasu, sa nám zranil náš najlepší hráč Dragan Ristanovič. Bolo famózne ako sa naši hráči presadili so súpermi zvučnejších mien, ktorí majú oveľa lepšie ekonomické podmienky a majú viac peňazí na nákupy kvalitných hráčov.

Vyhrali sme, titul je náš...Ako ste v uplynulej sezóne boli spokojní s výkonmi svojich zverencov, ktorí vás uspokojili a ktorí sklamali?
- Ťažko hodnotiť jednotlivých hráčov. Káder bol taký široký, že keď to niekomu nešlo, tak zaňho zaskočil iný. Možno menovať ťahúňov, ktorí boli v základev družstva. U rozohrávačov to bol Ristanovič, ktorý odohral všetkynajdôležitejšie zápasy. Keď bol  zranený nahradili ho P. Weiss alebo M. Michálik. Na krídle hral štandard V. Kuznecov, potom čo sa vrátil z béčka sa uchytil A. Lukjanec, a v pohárových stretnutiach sa ukázal v dobrom svetle D. Sirtautas. Z pivotov bol najväčšou osobnosťou G. Zadravec, vynikajúcim a efektívnym hráčom sa ukázal B. Szabo. Vyzdvihnúť treba i výkony P. Mičudu, ktorý je naprosto rovnocenný, aj keď išiel zväčša len striedať. Celú sezónu sa trápil Andruška, jeho rekonvalescencia po zranení bola veľmi dlhá, keď bol k dispozícii, ocitol sa v silnej konkurencii pivotov. Ďalší hráči-M. Černický a D.Berdzenišvili naskakovali na ligové zápasy podľa možností. Pezinskí basketbalis    ti trénujú aj po ukončení súťaží. Tréneri zameriavajú činnosť na kondíciu a posilňovanie. V júli budú dovolenky a v septembri už začína liga a Saportov pohár. Leto je čas na zmeny v kádroch, vraj, aj v našom sa niečo zmení. Ale, o tom už niekedy inokedy.

Zhováral sa
M. Oravec