DEŇ ZEME - hra naladená na eko-strunu

Máj 1999 / Prečítané 2352 krát
 zašívanie ozónovej diery   Ekológia takmer profánny pojem, o ktorý denno - denne zakopávame , často, žiaľ bez toho, aby sme sa zamysleli, zastavili, jednoducho si povedali dosť! Doba je príliš hektická a my až veľmi uponáhľaní na to, aby sme sa pozerali, nie len pred, ale aj okolo seba. Nechcem a ani nemám záujem mentorovať, táto forma, ako aj čas ukázal, veľmi efektívna nie je, ale to už nie sú moje slová... Jednou z príjemných možností ako "učiť a nemučiť" je aj hra. Tentokrát naladená na tú správnu eko-strunu.
    Popoludnie 21. apríla v našom Centre voľného času, sa takto stalo zaujímavým pripomenutím Dňa zeme - sviatku, ktorého tradícia sa píše už od 22. apríla 1970. Areál Zámockého parku dotváral celé podujatie prirodzenou zelenou kulisou, a že bolo naozaj z čoho vyberať, posúďte sami. Na úvod, čo takto dobrá porcia zemegulášu - kvízu navareného z tajničiek, hlavolamov a hádaniek o našej planéte. O krok ďalej sa mudrci zmenili na majstrov umelcov. V ateliéri pod košatými korunami stromov vznikali zo zdanlivo nepotrebných materiálov pekné umelecké dielka. To, že problémy "boľavého životného prostredia" nie sú deťom ľahostajné dali najavo aj v liste pre Ministerstvo životného prostredia. Do obrysu ruky tu malí Pezinčania napísali svoje eko-predsavzatia, ktoré, ako dúfame, neostanú iba na papieri...
    Zatiaľ čo si niektorí trápili um a šikovnosť, ich kamaráti plnili iné dôležité úlohy: prišívali záplaty na ozónovú dieru, svojou fantáziou a farbičkami "sadili" nové stromy, či preberali k životu esné strašidlo.   Úspešné podujatie dopĺňala aj milá výstavka s tématikou prírody.
    Doba je príliš hektická a my až veľmi uponáhľaní. Stále sú však možnosti pozastaviť sa, rozhliadnuť a čosi povedať. Trebárs aj bez slov.
Mgr. Veronika Hamuliaková

Ohodnoťte článok: