"Zuškári" vystavujú v Bratislave

Máj 1999 / Prečítané 2166 krát
   Leonardo da Vinci - maliar, vynálezca. Menej tohto najznámejšieho florentínčana poznáme ako vedca, biológa, bájkara. Maliarstvo považoval za nástroj vedeckého výskumu a za metódu, prostredníctvom ktorej mohol zverejňovať svoje objavy. Vyhovovalo to človeku, ktorý vymyslel lietajúci stroj, ponorku, ktorý takmer objavil podstatu krvného obehu a zaoberal sa anatómiou a hydraulikou.
    Ale aj z tých niekoľko obrazov, ktoré Leonardo namaľoval vyžarovalo čaro a majstrovstvo. Zvyšok života strávil putovaním a márnymi pokusmi o realizáciu svojich vynálezov.
    Výstavu o tomto renesančnom polyhistorovi môžete navštíviť v bratislavskej Bibiane do 12. júla 1999.   Exteriérový pútač pre túto výtvarno - náučnú výstavu vytvorili študenti Výtvarného odboru ZUŠ v Pezinku. Pútačom je opustený renesančný dom oproti, do ktorého sa nasťahovali Mona Lisa a postavy viac i menej známe z Leonardových obrazov. Pootvárali sa okná i dvere, cez ktoré sa nám ponúka pohľad do renesančnej krajiny. A tak sa na chvíľu môžete stať malou súčasťou zašlých čias. Príjemný zážitok.
Danica Tyková

Ohodnoťte článok: