Majsterka sveta Ľubica Toporová túži po európskom zlate

Apríl 1999 / Prečítané 2127 krát
So športovaním začala ešte ako žiačka na Základnej škole na Kupeckého ulici. Vo štvrtom ročníku, ako jedenásťročná, to skúsila s orientačným behom. Vtedy založili v Pezinku klub rádioorientačného behu, a Ľubica TOPOROVÁ, o ktorej je reč, sa stala jednou z jeho pretekárok. "Už vtedy som si všimol, že z tohto dievčaťa niečo bude. Mala v sebe čosi iné, disponovala neobyčajnou pružnosťou, húževnatosťou, jej beh bol silovejší. Bol to talent, na prvý pohľad" - hovorí o nej tréner Karol Pospíchal.     Netrvalo dlho a dostavil sa jej prvý úspech. Na majstrovstvách okresu v rádioorientačnom behu v Pezinku v roku 1988 získala tretie miesto, čo ju veľmi povzbudilo. Ľubica Toporová s trénerom Karolom Pospíchalom po víťaznom štarte na MSPočet štartov na vyšších súťažiach časom pribúdal. A stále sa jej darilo. Na majstrovstvách kraja, i celoslovenskom šampionáte, zvyčajne stála na stupňoch pre víťazov - na prvej, alebo druhej pozícii. Štartovala tiež na majstrovstvách Československa v roku 1991, kde skončila na peknom štvrtom mieste. Neskôr Slovensko reprezentovala i na viacerých súťažiach v zahraničí. Niekoľkokrát sa jej podarilo v silnej konkurencii zvíťaziť. Veľkou šancou, na preukázanie jej pretekárskych kvalít, boli majstrovstvá Európy, ktoré sa konali v roku 1995 v našom meste. Štartovala na nich v kategórii jednotlivcov i družstiev. V družstvách získali najcennejšiu trofej a jedno 3. miesto (veľmi krátke vlny a krátke vlny) a v jednotlivcoch bola druhá (KV) a siedma (VKV).
     Najväčší úspech vo svojej pretekárskej kariére dosiahla v roku 1997, keď na majstrovstvách sveta v Nemecku získala pre Slovenskú republiku zlatú medailu. Presadila sa medzi polstovkou pretekárok z tridsiatich krajín. V minulom roku štartovala v Maďarsku, naše družstvo, ktorého bola členkou, získalo tretie miesto.
    " V tomto roku v septembri, ma čaká účasť na majstrovstvách Európy v Chorvátsku, kde by som chcela samozrejme disiahnuť úspech. Mojím snom je rozšíriť zbierku najcennejších trofejí o titul majsterky Európy v kategórii jednotlivcov (krátke vlny). K tomu chceme, spolu s trénerom, podriadiť celoročnú tréningovú prípravu. Obohatíme ju ešte o účasť na majstrovstvách Slovenska a jednych pretekoch v Českej republike " - vyznala sa Ľubica. Tréner Karol Pospíchal vidí i teraz v pretekárskych schopnostiach svojej zverenkyne stále rezervy. Sú vo fyzickej kondícii, ale i po technickej stránke - práci s prijímačom.
     Ani to však nič nemení na fakte, že Ľubica Toporová (24) sa v rádioorientačnom behu zaraďuje do svetovej špičky a patrí medzi najúspešnejších športovcov Slovenskej republiky. Svoj dobrý vzťah k športu prezentuje aj štúdiom na Fakulte telesnej výchovy a športu, a v zamestnaní - v Združení technických a športových činností.

Ohodnoťte článok: