III. pezinský Jazz and hot dance duel `99

Apríl 1999 / Prečítané 2156 krát
O kvalitnú džezovú hudbu v našom meste je stále väčší záujem
    Počas víkendu, od 9. do 10. apríla sa v Dome kultúry v Pezinku konal III. pezinský Jazz and hot dance duel 99. Hlavným organizátorom bolo Kultúrne centrum Pezinok.
    Na dvoch protiľahlých pódiach v estrádnej sále sa stretli na priateľskom dueli vlaňajší účastníci Originálny pražský synkopický orchester pána Klikara, Pražský swingový orchester, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Slovenskými hostiteľmi boli Brati-lava Hot Serenaders s Jurajom Bartóšom a Funny Fellows s Romanom Federom. V tomto roku vystúpil aj najstarší slovenský džezový súbor Alli jazz band pod vedením pána Jána Červenku zo Serede. Hosťovala tiež mladá slovenská džezová formácia Elie Quintet. Skutočným zážitkom bolo vystúpenie trubkára Lazara Cruza z Kuby. Tento pôvodom kubánsky umelec študoval na konzervatóriu v Havane a na Akadémii muzických umení v Prahe. Začiatkom 90-tych rokov žil v USA a bol členom skupiny sveto-známeho klavírneho virtuóza Gonzala Rubalcabu.
    Bonbónikom bola aj spevácka hviezda nemeckého hot jazzu Henry de Winter. Jeho spolupráca s orchestrom Bratislava Hot Serenaders je taká úspešná, že v poslednom období už, po šiestykrát napĺňajú berlínske sály.
    Okrem dvojdňového duelu a kvalitných koncertov III. pezinský Jazz and hot dance duel ponúkol návštevníkom aj niečo pre oči. Festival začal vernisážou pod názvom Stará dobrá hudba. Ide o výstavu unikátnych funkčných rádioprijímačov a musicboxov mladého(14-ročného) zberateľa Martina Boriša a fotodokumentov z predošlých dvoch ročníkov duelu známeho fotografa Ctibora Bachratého. Ten v tomto roku pripravil aj prekvapenie pre návštevníkov a účinkujúcich festivalu: postavy členov hudobníkov Bratislava Hot Serenaders v nadmernej veľkosti. O dobovosť interiéru sa postarali Rekfilm a Stillco.
    Aj tohtoročný jazzový festival v našom meste potvrdil, že o podujatie je stále väčší záujem. Zdá sa, že kvalitná džezová hudba si získala u nás už stovky verných priaznivov. Je to aj vďaka usporiadateľom, ktorí dokážu pripraviť pre tento festival ozaj veľmi dobré podmienky.