Snem náčelníkov mestských polícií

December 2018 / Prečítané 209 krát

   Každoročne na Sneme Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska vedenie združenia oceňuje medailami „Za záchranu života“ príslušníkov mestských a obecných polícií, ktorí sa pričinili o záchranu ľudských životov. Na tohtoročnom XIX. sneme, ktorý sa konal v dňoch 29. a 30. novembra na Štrbskom plese, bolo medzi ocenenými 13 príslušníkov.
   Z Mestskej polície Skalica si ocenenie prevzali Róbert Blaha a Ondrej Cigánek. Obaja v ranných hodinách dňa 21. októbra preverovali oznam o fyzickom útoku. Výsledkom bolo zaistenie 56-ročného útočníka a odovzdanie záchranárom 77-ročnej ženy, na tele ktorej bolo 40 bodno rezných rán.
   Z Mestskej polície Svit si ocenenia prevzali Peter Čech a Pavol Chalúpka, ktorí vyslobodili z prehriateho auta dieťa.
   Ocenenie Za záchranu života si z rúk prezidenta Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska Jána Andrejka prevzali aj st. inšpektor Miroslav Šebo a strž. Tomáš Lávečka z Mestskej polície Modra. Tí v ranných hodinách dňa 11. júla preverovali telefonický oznam týkajúci sa rušenia nočného pokoja v mestskom parku na ulici Ľudovíta Štúra. V parku obaja spozorovali neznámeho muža, stojaceho na smetnom kontajneri a pridržiavajúceho sa rukou drevenej konštrukcie altánku. Okolo krku mal neznámy omotané lano so slučkou pričom bolo zjavné, že chce zoskočiť. Policajti s ním začali okamžite komunikovať, pomaly sa dostali do jeho blízkosti a dostali ho do bezpečia. Mládenec z Modry bol následne prevezený do nemocničného zariadenia.
   Medzi ocenenými bola aj trojica hipológov z Mestskej polície hl. mesta SR Bratislavy - inšp. Blanka Gurová, ml. inšp. Soňa Marečková a st. inšp. Martin Banič. Tí pri výkone hliadkovej služby dňa 29. mája so služobnými koňmi v centre hlavého mesta zachránili život 32-ročnému mužovi.
   Ocenenia Za záchranu života patria aj štvorici mestských policajtov z Kežmarku, a to Mariánovi Frankovičovi, Márii Šoltésovej, Tiborovi Rakovi a Ľubomírovi Pacanovskému. Tí vo večerných hodinách dňa 7. júla zasahovali pri bitke v bare a napokon zranených odovzdali do rúk zdravotníkom.
   Na Sneme Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska boli zároveň odovzdané trinástim náčelníkom mestských a obecných polícií Čestné odznaky ZNOMPS za mimoriadne aktívny prístup v oblasti spolupráce a rozvoja obecných a mestských polícií Slovenskej republiky. Medzi ocenenými bol aj náčelník mestskej polície Pezinok JUDr. Ľudovít Farbula, ktorý je zakladateľom a aktívnym členom prezídia združenia a ktorý stál pred 27 rokmi aj pri zrode mestskej polície v našom meste.

 

(MsPP)

 


Ohodnoťte článok: