Pokojný človek so zmyslom pre humor

December 2018 / Prečítané 275 krát

   Pinnelova nemocnica je už nejaký čas neoddeliteľnou súčasťou Pezinka. Okrem základného poslania nemocnice „Pinelka“ v rámci nefarmakologickej podpory liečby už roky produkuje aj bohatý kultúrny program, ktorý organizujú zamestnanci nezriedka i s podporou pacientov. Skrátka nemocnica je odnepamäti plná zaujímavých ľudí.
   Jedným z nich bol aj maliar Jaroslav Knil, ktorý žil v Pezinku od roku 1965. V „Pinelke“ je dodnes na stenách niekoľko jeho obrazov a on ešte stále žije v spomienkach niektorých pamätníkov.
   Jaroslav Knil sa narodil v 14. 1. 1929 v Štěpánove v Čechách a zomrel 27. 2. 2012 v Pezinku. V rokoch 1951 – 1959 študoval na VŠVU v Bratislave v oddelení figurálnej maľby. Od roku 1965 žil v Pezinku. Mesto Pezinok, Pinelova nemocnica, v tých časoch ešte ako Krajská psychiatrická liečebňa a vtedajší riaditeľ MUDr:Jozef Pogády, DrSc., stáli v sedemdesiatych rokoch minulého storočia pri položení základov arteterapie v psychiatri na Slovensku. Jaroslav Knil sa ako prvý maliar venoval arteterapii priamo v priestoroch nemocnice v Pezinku. V tomto období vytvoril Knil unikátne portréty pacientov trpiacich schizofréniou, súčasťou ktorých boli ich vlastné kresbičky zakomponované do jednotlivých portrétov. Tieto diela sú v majetku bratislavských galérií. Z tohto obdobia je tiež známa séria obrazov, v ktorých zachytával prejavy opilcov v rôznych situáciách. V sedemdesiatych rokoch sa začal viac venovať krajinomaľbe. Zamestnanci nemocnice si ho pamätajú ako veľmi pokojného človeka s veľkým zmyslom pre humor.
   Dva jeho obrazy sa nachádzajú aj v zbierkach Malokarpatského múzea v Pezinku a sú súčasťou výstavy Lapiť umenie, ktorá môžete navštíviť do konca marca 2019.

 

(ET)

 


Ohodnoťte článok: