Huncokárska jeseň s folklórny súborom Obstrléze

December 2018 / Prečítané 328 krát

   Hoci už uplynuli dva roky od uvedenia premiéry hudobno-dramatického pásma „Naši Huncokári“, stále je o toto predstavenie veľký záujem, o čom svedčí aj niekoľko repríz nielen doma, ale aj v iných obciach a mestách Malokarpatského regiónu.
   Projektom Huncokári sa už dlhšiu dobu zaoberá aj Filozofická fakulta Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave a tak sme prijali pozvanie od Doc. Mgr. Katky Novákovej PhD v rámci medzinárodnej konferencie Minority v Európe urobiť našou hrou o Huncokároch bodku za štvordňovým maratónom prednášok, diskusií a work-shopov na tejto univerzite.
   Bol to pre nás neuveriteľný zážitok stáť tvárou tvár vo veľkej aule FF UCM oproti členom projektu a milovníkom tejto histórie, medzi ktorých patrí aj bývalý riaditeľ odštepného závodu Smolenice Ing. Stanislav Goga CsC, ktorý sa prišiel pozrieť na naše vystúpenie.
   Vtipnými dialógmi, zápletkami, hudobnými vstupmi a nezabudnuteľným huncokárskym dialektom sme im priblížili ťažký život huncokárov v karpatských horách pred vyše sto rokmi. Reakcie publika boli vysoko pozitívne. Potleskom v stoji nás odmenili nielen 7. novembra v Trnave, ale aj o desať dní neskôr v preplnenom kultúrnom dome v Nižnej pri Piešťanoch.
   Blíži sa koniec roka, a tak v mene FS Obstrléze chcem poďakovať všetkým našim priaznivcom a milovníkom folklóru za ich účasť na našich vystúpeniach. Aj v budúcom roku sa môžete tešiť na naše ďalšie vystúpenia. Želáme vám krásne Vianoce.

 

Mária Kopitková

 


Ohodnoťte článok: