Koncert k 110. výročiu narodenia Eugena Suchoňa

December 2018 / Prečítané 325 krát

   Pezinská ZUŠ, ktorá nesie čestné meno nášho vzácneho rodáka – hudobného skladateľa Eugena Suchoňa, pripravila 23. novembra 2018 slávnostný koncert k 110. výročiu jeho narodenia. Pódium vyzdobené farebnými lietajúcimi vtáčikmi z dielne žiakov výtvarného odboru dávalo tušiť, že sa na ňom rozozvučia krásne melódie.
   Koncert otvoril Talent orchester školy pod vedením Mariána Mráza, ktorý predviedol III. časť Sonatíny zo Suchoňovho cyklu Obrázky zo Slovenska. Rukopis tohto jedinečného inštruktívneho cyklu pre deti a mládež venoval majster Suchoň našej škole. Z Obrázkov zo Slovenska zazneli aj cykly Maličká som a Keď sa vlci zišli v skvelej interpretácii žiakov hudobného odboru. Efektný cyklus venovaný najmenším Varila myšička kašičku choreograficky veľmi citlivo stvárnili a so žiakmi precízne naštudovali pedagógovia tanečného odboru.
   V programe koncertu zazneli aj diela Suchoňových súčasníkov aj mladších slovenských hudobných skladateľov: Ľudovíta Rajtera, Dezidera Kardoša, Milana Nováka, Pavla Bagina, Igora Dibáka a Mariána Mráza.
   Záver koncertu opäť patril Suchoňovej hudbe. Vypočuli sme si Valse lento pre husle, violončelo a klavír, ktoré napísal Suchoň ako 15-ročný v Pezinku. Piesne z cyklu Nox et solitudo zazneli v podaní opernej speváčky Evy Šuškovej a klaviristu Ivana Kosku, ktorý na záver ako slávnostné vyvrcholenie koncertu uviedol dynamickú virtuóznu Toccatu.

 

(ZA)


Ohodnoťte článok: