Martin Hrubala: Za každým lisom sa skrýva príbeh

December 2018 / Prečítané 895 krát

   Na svätého Martina zvyknú vinohradníci oslavovať mladé víno a predstavovať tak novú čerstvú úrodu. Takouto čerstvou produkciou Malokarpatského múzea v Pezinku je aj kniha jeho riaditeľa Martina Hrubalu Vinohradnícke lisy v Malokarpatskej oblasti – Európsky unikát.
   Ako vyplýva už z názvu, ide o jedinečnú publikáciu o jedinečnej zbierke lisov. Autor Martin Hrubala knihu slávnostne pokrstil 15. novembra večer, pričom jej krstnými otcami sa stali doterajší primátor Pezinka Oliver Solga a bratislavský župan Juraj Droba.
   „K napísaniu knihy ma podnietilo rodinné striebro nášho múzea a tým je najväčšia zbierka vinohradníckych lisov v Európe. Obsahuje 43 kusov a neustále sa rozrastá,“ povedal pre časopis Pezinčan riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku Martin Hrubala. „Navyše sú malokarpatské lisy výnimočné v porovnaní s lismi z Moravy alebo povedzme z južného Slovenska. Neboli to len obyčajné pracovné nástroje. Vyjadrovali tiež spoločenský status svojich majiteľov. Boli veľmi pekne zdobené, dekorované, ich výzdoba obsahovala iniciály, dátumy opráv, kvetiny, ruže či geometrické tvary. Boli krásne technicky a remeselne prepracované a už na prvý pohľad sa odlišovali od nástrojov z iných oblastí. Spĺňali tak nielen pracovnú, ale aj estetickú a statusovú funkciu. Dokonca sa hovorievalo – aký veľký preš máš, taký si vinohradník.“
   Navyše sa za každým lisom skrýval nejaký príbeh spojený s rodinou, ktorá ho používala.
   A práve táto skutočnosť inšpirovala Martina Hrubalu a viedla ho k napísaniu knihy. Jej prvá časť mapuje vývoj používania vinohradníckych lisov v Európe ako aj na našom území.
   „Začíname doslova prapočiatkami, keďže tou najjednoduchšou metódou, akou sa lisovalo hrozno, bolo šliapanie nohami. Táto lapidárna metóda pretrvávala až do 19. storočia, pretože lisy vlastnili len tí zámožnejší vinohradníci – a tí ostatní si ich museli buď prenajímať, alebo sa bez nich zaobísť,“ dodal Martin Hrubala.
   V druhej časti sa kniha venuje najväčšej zbierke vinohradníckych lisov v Európe, ktorá sa nachádza v Malokarpatskom múzeu v Pezinku.
   „Je tam spomenutá typológia lisov, tiež, kto lisy vyrábal, nechýba ani technický opis, z akých časti sa lis skladal a kto ich používal. Popisujem v knihe celý spôsob lisovania, ktorý mal svoj prepracovaný systém a skladal sa z troch častí. Hrozno sa využilo naozaj do maxima, dokonca sa spracovala ešte aj šupka. Napokon máme aj pekné príklady a príbehy k jednotlivým lisom – komu tento nástroj patril, kde sme ho našli,“ uviedol Martin Hrubala.
   Najstarší a zároveň najväčší kus z celej zbierky lisov pochádza z roku 1608. Najnovší je z 50. rokov 20. storočia. Zbierka teda zachytáva 400-ročný časový úsek.
   „Práve s tým najstarším lisom sa napríklad spája zaujímavý príbeh. Objavili sme ho čírou náhadou v Svätom Jure a zachoval sa len vďaka tomu, že bol v pivnici, v ktorej sa zrútila klenba. Ostal teda zasypaný a zakonzervovaný. Podarilo sa ho odkryť a previezť k nám do múzea. Ďalší sa objavil v družstve na Dubovej... Naozaj, čo preš, to iný príbeh. Lisy teda rozprávajú aj o histórii nášho malokarpatského kraja,“ vysvetľuje Martin Hrubala.
   Na knihe pracoval dlhší čas, asi rok si vyžadovala jej odborná príprava – a napríklad aj viacero ciest do zahraničia, aby sa dali lisy z iných oblastí, napríklad aj z Rakúska a Nemecka, porovnať s tými slovenskými.
   Napokon samotná finálna fáza prác na publikácii trvala asi tri až štyri mesiace. Lisy sú v knihe elegantne nafotené, takže publikácia je nielen odborne precízna, ale aj profesionálna a reprezentatívna po grafickej i estetickej stránke.
   „Okrem odborných kvalít môže byť takáto kniha aj pekným darčekom. Pri každom lise sme sa snažili zvýrazniť jeho jedinečnosť. Naša zbierka lisov alebo tiež prešov, ako sa tu hovorí, je najväčšia v Európe a predstavuje unikátne hmotné aj kultúrne historické dedičstvo po našich predkoch. Chceli sme toto dedičstvo zadokumentovať a ukázať, že máme byť na čo hrdí. To je základná idea knihy,“ dodal Martin Hrubala.
   Na knižke sa po grafickej podieľal Bedřich Schreiber, finančne ju podporil Bratislavský samosprávny kraj. Vydalo ju Malokarpatské múzeum. Knižku je možné kúpiť v Malokarpatskom múzeu, v kníhkupectve Artforum a bude sa distribuovať aj do ďalších kníhkupectiev napríklad aj do sietí Martinus či Panta Rhei.
   Rozprávanie lisov zachytené v knihe Martina Hrubalu tak môže byť vhodným vianočným darom ale aj pozvánkou do Malokarpatského múzea.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: