„Za cisára pána“ – jesenný koncert FSS Radosť

November 2018 / Prečítané 289 krát

   Úctyhodnú „šnúru“ svojich vystúpení, náročnú na energiu od septembra do 20. októbra zvládali speváci a speváčky Folklórneho speváckeho súboru Radosť s úsmevom na tvári a usilovne sa pripravovali na svoj očakávaný jesenný koncert so svojím vzácnym hosťom, Cimbalovou muzikou Polajka z Valašského Meziříčí. Koncert, ktorý sa uskutočnil 20. októbra v pezinskom kultúrnom dome, nazvali „Za cisára pána“.
   V jeho prvej časti, venovanej 100. výročiu konca prvej svetovej vojny, si spomenuli na Pezinčanov, ktorí vo vojne položili svoje životy za cisára pána formou prehliadky vojenských a regrútskych piesní tak, ako zneli v slovenských regiónoch od Dunaja po Duklu. Druhá časť koncertu bola venovaná 100. výročiu vzniku Československej republiky a symbolicky ju malo vyjadriť spoločné vystúpenie Radostníkov a spriatelenej Cimbalovej muziky Polajka. Žiaľ, krátko pred samotným koncertom hostia svoje vystúpenie odvolali z dôvodu vážneho ochorenia v kapele a Radostníkom spôsobili „vrásky na tvári“, keď sa museli narýchlo rozhodnúť, čím by mali nahradiť v takej krátkej dobe výpadok atraktívnej hudobnej a speváckej produkcie Polajky. Rozhodli sa siahnuť hlboko do svojho širokého repertoára a „oprášiť“ pesničky dávnejšie nespievané. Ukázalo sa, že voľba bola správna a preplnená sála ju náležite ocenila.
   Radostníci tak pripravili atraktívny program, v ktorom si spolu s publikom pripomenuli krásnymi pesničkami dve významné výročia so symbolom „100“. Bol to veľmi vydarený večer a speváci a speváčky Folklórneho speváckeho súboru Radosť, sprevádzaní akordeónom svojho umeleckého vedúceho Štefana Šaláta, svojich priaznivcov opäť nesklamali.

 

Eva Frťalová

 


Ohodnoťte článok: