S Radosťou a elánom

Október 2018 / Prečítané 784 krát

   Folklórny spevácky súbor Radosť začal sériu svojich vystúpení naozaj s elánom. Dňa 15. septembra bol ozdobou veľkej slávnosti vo Viničnom, usporiadanej k 810. výročiu prvej písomnej zmienky o obci. Dňa 20. septembra sa súbor zúčastnil XIX. ročníka Celoslovenskej prehliadky seniorských speváckych súborov v Komárne, usporiadanej Jednotou dôchodcov na Slovensku, kam sme postúpili ako najlepší súbor z XV. ročníka Krajskej prehliadky súborov z Bratislavského kraja. Medzi ôsmimi najlepšími súbormi z jednotlivých slovenských Krajských prehliadok sa Radostníci rozhodne nestratili a potvrdili tak svoju povesť kvalitného súboru, ktorá ich predchádzala.
   Radostne nabudení z úspešného účinkovania vo Viničnom i v Komárne otvorili Radostníci svojím vystúpením kultúrny program pezinského vinobrania na hlavnej tribúne. Pred zaplneným hľadiskom za svoj výkon zožali zaslúžený búrlivý potlesk.
   Ani po svojom vystúpení na pezinskom vinobraní si Radostníci nemôžu vydýchnuť, lebo pred nimi je jesenný koncert tematicky zameraný na 100. výročie konca I. svetovej vojny ako aj na 100. výročie československej štátnosti. Prvá časť bude venovaná regrútskym piesňam vo viacerých slovenských regiónoch od západu na východ našej vlasti. V tej druhej sa ako hosť predstaví vynikajúca moravská cimbalová hudba POLAJKA z Valašského Meziříčí, s ktorou si zaspievajú aj Radostníci pár piesní. Bude to príjemná ukážka umeleckej spolupráce dvoch súborov. Cimbalová hudba POLAJKA už na koncerte Folklórneho súboru hosťovala v roku 2014 a Radostníci potešili svojimi piesňami Valašské Meziříčí tiež v roku 2014 ale aj v roku 2017, ako gratulant na jubilejnom koncerte Cimbalovej hudby POLAJKA pri príležitosti 30. výročia založenia súboru.
   Pred uvedeným koncertom si Radostníci ešte „odskočia“ do Vištuka, kde 14. októbra potešia miestnych obyvateľov pri príležitosti Mesiaca úcty k starším. Je to úctyhodná šnúra náročná na energiu, ale Radostníci ju zvládajú s úsmevom a svojimi pesničkami odovzdávajú poslucháčom lásku a dobrú náladu.

 

Eva Frťalová

 


Ohodnoťte článok: