Majstrovstvá sveta v rádiovom orientačnom behu

Október 2018 / Prečítané 440 krát

   V juhokórejskom Sokcho sa začiatkom septembra uskutočnili 19. Majstrovstvá sveta v rádiovom orientačnom behu juniorov a seniorov. Slovensko reprezentovali vo všetkých štyroch hlavných kategóriách traja pretekári: juniorky – Z. Buksová, B. Filová, S. Lilgová (všetky Medik Martin), juniori – T. Jurčík ( Rádioklub Turie), M. Nosáľ (Medik Martin), L. Račko (ROB klub Kysuca), ženy – K. Košutová, J. Macinská (obe ROB klub Kysuca), Pezinčanka Ľubica Toporová (behá za Medik Martin), muži – J. Cuninka (Medik Martin), M. Košut (ROB klub Kysuca), P. Viskup (Rádioklub Turie).
   Svetový šampionát sa konal v náročných kopcovitých terénoch husto zarastených lesmi, ktoré prerušovali lány ryžových polí. Zúčastnilo sa ho 300 pretekárov z 29 krajín štyroch kontinentov. Slovenská výprava si priviezla domov štyri medaily. Šéftréner Peter Jurčík bol s výsledkami veľmi spokojný, oproti minuloročným majstrovstvám Európy jeho zverenci získali o tri medaily viac. Bolo to aj vďaka tomu, že príprava reprezentácie bola tentoraz oveľa komplexnejšia a náročnejšia.
   Ľubica Toporová sa v kategórii W20, disciplíne foxoring, umiestnila spomedzi 29 pretekárok na 13. mieste. V druhej disciplíne – klasických pretekoch na frekvencii 3,5 MHz, sa umiestnila na 15. priečke. Extrémne náročný terén, dokonale preveril najmä odolnosť pretekárov.
   Účastníci ho nazvali „bojom o prežitie“. Museli sa vyrovnať s krutými podmienkami miestnej flóry. V hustých lesoch sa vôbec neťaží, nachádzali sa tam hroby vojakov, hady, veľké pavúky či divoké prasatá. V tretej disciplíne – šprint – sa bežalo v parku a časť po pláži v extrémnej horúčave a vlhkosti. Úlohou bolo vyhľadať v čo najkratšom čase 12 vysielačov. Ľubica obsadila z takmer tridsiatky pretekárok 15. miesto. Poslednou disciplínou bol štart v pásme 144 MHz. Žiaľ, pretekárka z nášho mesta nemohla zo zdravotných dôvodov štartovať. Lekár slovenskej výpravy jej štart nepovolil.
   Ľubica Toporová je majsterkou sveta z roku 1997 v pásme 144 MHz v jednotlivcoch i v družstvách. V roku 2002 skončila na majstrovstvách sveta na druhom mieste v pásme 3,5 MHz. V roku 1995 sa umiestnila na majstrovstvách Európy v pásme 3,5 MHz druhá a v družstvách tretia. Je niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska. V slovenskom rebríčku v ROB sa momentálne nachádza na druhom mieste. Začiatkom tohto mesiaca sa zúčastnila Pohára přátelství v Písku, kde obsadila prvé a druhé miesto a stala sa celkovou víťazkou. V tomto roku ju ešte čakajú Majstrovstvá Slovenska na dlhej trati na Hrčave ( 27. októbra). Okrem rádiového orientačného behu sa v súčasnosti venuje aj orientačnému behu. Je členkou klubu Sokol Pezinok, kde dosahuje tiež dobré výsledky.
   V auguste na majstrovstvách Slovenska na dlhej trati sa umiestnila druhá. Na júnových M-SR
v šprinte skončila na 7. mieste. Na Veľkej cene Slovenska v prvej etape skončila druhá, v druhej tretia a v tretej etape prvá. V slovenskom rebríčku orientačného behu je momentálne na 3. mieste a v oblastnom rebríčku po 8. kole na 2. mieste. Ľubica Toporová je matkou troch detí (Matúš, Karolína, Kristína), ktoré idú tiež v šľapajách svojej maminy. Je učiteľkou v materskej škole na Vajanského ulici v Pezinku, kde má podľa nej úžasné kolegyne. „ Vždy mi držia palce a po návrate z majstrovstiev sveta ma privítali s tortou s nápisom Vitaj doma!,“ povedala nám úspešná pezinská športovkyňa.

 

(cv)


Ohodnoťte článok: