Výlet do Mikulova

Október 2018 / Prečítané 179 krát

   Jednota dôchodcov ZO Pezinok spolu s pezinskou ŽIVENOU zorganizovala 1-dňový autobusový výlet pre 50 svojich členov dňa 5.októbra do známeho vinohradníckeho mestečka MIKULOV.
   Doobeda sme mali zabezpečenú prehliadku dominanty mesta, impozantného mikulovského zámku, pôvodne kráľovského hradu, ktorý strážil zemskú hranicu a bol sídlom významných rodov Liechtensteinov neskôr Dietrichsteinov, spolu s novovybudovanou zámockou záhradou. Do zámku, ktorého interiéry v minulosti pohltil vojnový požiar, sa znovu vrátila história slávneho rodu, čo pripomínajú napr. knižnica s 11 tisíc vzácnych zväzkov a rôzne iné artefakty. Keďže sa jedná o vinohradnícke mesto s dlhoročnou tradíciou, na zámku sa nachádza aj obrovský vínny sud s objemom 1014 hl, ktorého história siaha až k roku 1643.
   Po obedňajšej prestávke sme absolvovali 2-hodinovú pešiu prehliadku mestom s erudovanou mestskou sprievodkyňou. Oboznámili sme sa s rekonštruovaným historickým námestím, židovskou štvrťou, navštívili sme mimoriadne zaujímavú funkčnú synagógu a židovský cintorín.
   Zájazd splnil naše očakávania a tentokrát nám aj počasie prialo. Plní nových poznatkov sme sa šťastne vrátili domov.
 

Výbor JDS a ŽIVENY Pezinok

 


Ohodnoťte článok: