Pezinskí diabetici na cestách

Október 2018 / Prečítané 809 krát

Účastníci zájazdu do Luhačovíc pri Jurkovičovom dome.   Prvý tohoročný výlet členov občianskeho združenia Dia Bozin Pezinok smeroval do Topoľčianok a do Arboréta v Mlyňanoch. Májový krajinský dážď toho dňa síce umocnil pôžitok z prehliadky vzácneho dobového zariadenia kaštieľa v Topoľčiankach, ale skomplikoval prehliadku Arboréta v Mlyňanoch.
   To júnový týždňový rekondičný pobyt v Trenčianskych Tepliciach dokázal naplniť očakávania aj tých najnáročnejších účastníkov. V ponuke poskytovateľa boli dve kategórie liečebných procedúr, diabetici mali upravené stravovanie a všetci boli každý večer pozývaní k tancu.
   V mesiaci júli skupina dobrodružstvachtivých členov nášho o.z. Dia Bozin Pezinok absolvovala Plavbu loďou po Dunaji do Čuňova. Okrem zážitku z plavby sa im ponúkla pohodová prehliadka umeleckých diel vystavených v galérii Danubiana, aby potom pri spiatočnej plavbe zažili pravú letnú búrku.
   V prvom septembrovom týždni sme ešte navštívili Kúpele Luhačovice. Výborné počasie a dokonalá organizácia celého zájazdu akoby podčiarkli hodnotu kúpeľného mestečka skromne ponúkajúceho oživujúcu vodu zo šestnástich prameňov kyseliek a prežívajúceho ducha zakotveného v dvanástich urbanistických dielach nášho architekta Dušana Jurkoviča.
   Diabetikov ešte čakajú dve edukácie, ktoré nemožno nahradiť inou aktivitou. Ich význam spočíva v tom, že poučujú, nabádajú , ale aj usvedčujú tých, ktorí si zvykli cukrovku zanedbávať. Pretože cukrovka nezabúda, nedovoľuje trvalé obchádzanie jej potrieb a my v Dia Bozine Pezinok sa združujeme preto, aby sme jej fatálnym následkom predišli.

 

(JK)


Ohodnoťte článok: