Kniha ktorá potešila Pezinčanov

Október 2018 / Prečítané 558 krát

Prezentácie knihy v Starej radnici sa zúčastnil aj popredný historik a publicista Pavel Dvořák   19. septembra, v predvečer tohtoročného Vinobrania, bola v Historickej sieni Starej radnice prezentovaná kniha Pezinok na starých pohľadniciach. Publikácia obsahuje 211 historických pohľadníc a 54 dobových fotografií. Autorom publikácie je Oliver Solga, historik umenia a primátor. Knihu uviedol do života popredný slovenský historik a publicista Pavel Dvořák. Zatiaľ sa kniha predáva len v Pezinku a jej cena je 15 eur. Pred Vianocami bude zaradená aj do celoslovenskej obchodnej knižnej siete. Pri príležitosti vydania knihy sme položili niekoľko otázok aj samotnému autorovi.

l Pán primátor, čo vás viedlo k vytvoreniu takejto knihy a prečo práve staré pohľadnice?
  
Staré pohľadnice a fotografie Pezinka zbieram vyše dvadsať rokov. Mám ich toľko, že som si v istom momente uvedomil, že by sa z toho dala urobiť kniha. Podobne zamerané knihy vychádzajú na Slovensku i v zahraničí a sú veľmi obľúbené najmä u „domácich“. Postupne som sa zoznámil s niekoľkými zberateľmi, ktorí mi poskytli ďalšie fotografie, navštívil som burzy a preštudoval literatúru. Mojou snahou bolo urobiť knihu, ktorá bude iná ako ostané podobne zamerané publikácie. Chcel som najmä kvalitné reprodukcie, zaujímavé grafické spracovanie a menej textu, lebo ľudia sa chcú hlavne pozerať a spomínať. Preto text, ktorý opisuje jednotlivé budovy, ich staré pomenovania a venuje sa histórii, je až na konci knihy. Som rád, že vďaka grafičke Jele Pálešovej je kniha výnimočná aj svojím grafickým spracovaním. Pozitívne bolo aj to, že Pezinčania odpovedali na našu výzvu vo vašom časopise a posielali nám svoje fotografie. Mnohé sme nemali, ako napríklad vlakové nešťastie na pezinskej železničnej stanici alebo niektoré budovy. Všetkým, ktorí prispeli k vydaniu knihy, patrí veľká vďaka. Kniha je mojou poctou rodnému mestu a pripomenutím toho, ako naše mesto vyzeralo v minulosti. Chcem pripomenúť, že všetci sme to robili zadarmo - bez nároku na honorár. Peniaze z predaja idú všetky mestu, to hovorím preto, aby ma zase niekto neobvinil, že aj takto „zarábam“, ako to bolo v prípade knihy o Kupeckom, na ktorú som doplatil z vlastných peňazí.

l Nedá mi nespýtať sa – po dvoch vašich úspešných knihách – chystáte aj tretiu?
  
Na budúci rok bude 130 rokov od narodenia a 90 rokov od úmrtia geniálneho svetového šachistu a pezinského rodáka Richarda Rétiho. A keďže kniha o ňom už desiatky rokov nevyšla, mám pripravenú knihu o jeho živote a výnimočnom šachovom majstrovstve. Knihu chystám na budúci rok v máji, kedy bude v Pezinku veľký šachový turnaj – Rétiho memoriál. Mám ju už skoro hotovú. Je výsledkom môjho dvojročného štúdia všetkých dostupných materiálov, pri ktorých som zistil, že to bol mimoriadny človek, ktorého poznal celý svet. Len doma sme sa mu doteraz nijako zvlášť nevenovali. Ale to už je údel mnohých osobností – veď stále platí, že doma nikto nie je prorokom.

 

(r)


Ohodnoťte článok: