Projekt Create & Control v Obchodnej akadémii

Júl 2018 / Prečítané 215 krát

 Projekt Create & Control je jedinečnou príležitosťou pre stredoškolákov nahliadnuť do sveta vysokej politiky a spravovania štátu z pohľadu tých, ktorí vládnu. Študenti OAPK sa ako jedna z 20 stredných škôl na Slovensku v šk. roku 2017/2018 zapojili do tohto projektu a získali veľmi cenné skúsenosti. Školský tím zostavila a viedla Vanesa Križanovičová. Ďalšími zapojenými študentmi boli Vladimír Mizerák, Dominika Nosálová, Karin Dundovičová, Dávid Weingärtner a iní. Vďaka skvelému projektu sa žiaci stali hlavou vlastného štátu, snažili sa presadiť svoj názor, riešili skutočné politické problémy, naučili sa investovať na burze.
   Create & Controle je celoročná národná súťaž s podporou europoslanca Ivana Štefanca určená pre žiakov stredných škôl kombinujúca prvky modelových zasadnutí a vytvárania fiktívnej krajiny. Primárnym cieľom projektu je zamerať sa na dezinformovanosť študentov stredných škôl vo vnútornej a vonkajšej politike štátu, v ekonomickom a politickom systéme, verejnej správe krajiny a fungovaní svetovej burzy spolu so sekundárnymi cieľmi ako zlepšenie argumentácie, schopnosti vytvárania kompromisov a tímovej práce.
   Súťažiaci boli počas priebehu projektu vystavení vnútorným a vonkajším politickým problémom svojej fiktívnej krajiny, ktoré museli riešiť vo svojom tíme či s ostatnými súťažiacimi, s ktorými sa pravidelne stretávali na zasadnutiach, takzvaných Žilinských summitoch. Výsledky rokovaní a vnútroštátnych riešení posúdili a ohodnotili odborníci z branže ako Iveta Radičová, Simona Petrík, Alexander Duleba, Andrea Tittelová a iní. Súťažiacim boli pridelované body podľa prínosu navrhovaných riešení a investovania do reálnej burzy s fiktívnymi peniazmi, a víťazný tím získal vzdelávací zájazd do Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
   Ceníme si účasť našich žiakov v súťaži a veríme, že svoje poznatky využijú v praxi. Dúfame, že aj v nasledujúcich ročníkoch nájdeme študentov, ktorí budú mať záujem o túto súťaž.

 

Martina Ančicová, Dana Navarová

 


Ohodnoťte článok: