Keramické trhy čakajú zmeny a oživenia

Júl 2018 / Prečítané 809 krát

   Leto je v plnom prúde a mimoriadne sa vydaril aj jeho obvyklý každoročný štart v podobe Keramických trhov. V Pezinku sa cez víkend od 8. do 10. júna uskutočnil už ich 15. ročník a návštevníci ako aj organizátori s ním boli naozaj spokojní.
   „Z pohľadu hlavného organizátora môžem vyjadriť veľkú spokojnosť s priebehom 15. ročníka Keramických trhov. Potvrdzujú to aj najdôležitejšie ukazovatele, ktorými sa úspešnosť podujatia meria – vyšlo počasie a do pezinských ulíc zavítalo veľa návštevníkov,“ povedal pre časopis Pezinčan riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku Martin Hrubala.
   Počet predávajúcich sa tento raz vyšplhal na 163. A podľa odhadov sa mohlo v Pezinku počas celého víkendu vyskytnúť 20 až 25-tisíc návštevníkov, hoci je to naozaj len približné číslo, keďže mnohí ľudia idú na trhy viackrát, niektorí dokonca aj každý deň.
   Súťaž o najkrajší keramický výrobok sa tento rok týkala nádob na pečenie a prvé miesto za tú najkrajšiu získala domáca keramikárka Veronika Nováková. A ako sa osvedčili novinky, ktoré usporiadatelia akcie vopred avizovali?
   „Ukázalo sa, že je správne, ak sa Keramické trhy rozširujú aj na sprievodné podujatia. Takisto tohtoročné Keramické trhy potvrdili, aká je dôležitá téma, v duchu ktorej sa podujatie každoročne nesie. Tohtoročnou témou boli kachliari,“ hovorí riaditeľ múzea Martin Hrubala. „V tejto téme sa spája umelecký aspekt s úžitkovým. Kachle boli vždy zhmotnením tepla domova, a to doslova, najmä ak v minulosti neboli iné spôsoby vykurovania. Premiérovo sme teda nadviazali spoluprácu s Cechom kachliarov, ktorý je, mimochodom, početnejší, než Cech keramikárov. Združuje približne tristo ľudí, takže je veľmi silný. Kachliari teda vystavujú alebo skôr prezentujú v Malokarpatskom múzeu v Pezinku svoj cech a minulosť i súčasnosť tohto remesla – keďže dnes nastáva opäť renesancia kachlí, krbov a pecí v našich obydliach.“
   Prezentáciu s názvom Spoznajme cech kachliarov môžu návštevníci vidieť až do 2. septembra 2018. Je však možné, že od budúceho roka na Keramických trhoch pribudnú aj ďalšie novinky.
   „S pánom primátorom sme už v piatok chodili tradične s plaketami medzi vystavujúcimi a zažili sme tie každoročné silné momenty, keď si s každým účastníkom a predávajúcim podáme ruky. Viacerí z nich nám už avizovali, že sa tešia na budúci ročník,“ spomína Martin Hrubala na milé stretnutia s vystavujúcimi a predávajúcimi. „Počas odovzdávania plakiet sme prišli na myšlienku, že by sa na budúci rok možno patrilo odvďačiť sa tým návštevníkom a vystavovateľom, ktorí už majú všetkých doterajších pätnásť plakiet. To sú tí verní keramikári, ktorí sem chodia opakovane a bolo ich prekvapivo veľa. Bolo naozaj takmer dojímavé vidieť ľudí, ktorí tu boli pätnásťkrát a ani jeden ročník nevynechali. Plaketa sa stáva jedným zo symbolov Keramických trhov. Zasluhuje si to úvahu o nejakej vernostnej prémii.“
   Tým sa však zamýšľané zmeny nekončia. Organizátori možno inovujú aj priestorové rozloženie jednotlivých prvkov na trhoch, aby mali návštevníci viac miesta a neocitli sa v tlačenici. A tiež tak, aby do seba zapadali jednotlivé zložky podujatia, teda aj keramické dielne, vínna ulička, gastropasáž, hlasovanie či hudobný program. O dôvod viac tešiť sa na budúci 16. ročník Keramických trhov.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: