Úspech pezinského zboru AD UNA CORDA na súťaži v Kanade

Júl 2018 / Prečítané 388 krát

   Pezinský chrámový zbor Ad Una Corda sa v dňoch 3. – 7. júla 2018 zúčastnil na medzinárodnej zborovej súťaži International Choral Kathaumixw v kanadskom mestečku Powell River v Britskej Kolumbii. Hlavným organizátorom súťaže je Powell River Academy of Music. Festival bol založený v roku 1984 a je organizovaný každé dva roky, pričom tento ročník bol už osemnásty.
   Dostať sa naň nie je jednoduché, pretože prihlášky prechádzajú výberovým konaním. Porota posudzuje históriu, aktivity zboru a hudobné nahrávky. V závere pozve iba vybraných. Spievajú na ňom zbory z celého sveta, no za celé obdobie existencie festivalu sa na ňom zúčastnili iba štyri zbory zo Slovenska.
   Tento rok bol zbor Ad Una Corda jediný slovenský a spolu s poľským zborom zo Štetína predstavovali jediné dva zbory z celej Európy.
   V siedmich kategóriách súťažilo celkom pätnásť zborov z Kanady, USA, Austrálie, Číny, Poľska a zo Slovenska.
   Zbor Ad Una Corda sa prihlásil do dvoch súťažných kategórií – miešané zbory a ľudové a kultúrne tradície. V kategórii ľudové a kultúrne tradície získal 1. miesto. Porota ocenila najmä muzikalitu a výraz zboru, zaujala i dramaturgia súťažného repertoáru. Člen tenorovej skupiny Ad Una Corda Matej Kočkovský vyhral sólovú kategóriu nad 21 rokov.
   Súčasťou organizácie a programu súťaže sú aj koncerty prítomných zborov, ktoré sú veľmi obľúbené miestnym publikom, ale aj návštevníkmi a turistami, ktorých sa počas festivalu zíde v mestečku vždy veľké množstvo. Celý región žije súťažou. Mnohé rodiny pozývajú účastníkov do svojich domovov, poskytujú im ubytovanie a zázemie a zároveň nezištne pomáhajú aj pri zabezpečovaní programu. V Powell River vystúpil zbor Ad Una Corda na štyroch koncertoch v miestnych koncertných sálach a na jednom promenádnom koncerte.
   Po skončení súťaže pokračoval zbor v dňoch 8. – 12. júla vo festivalovom turné Kathaumixw po Britskej Kolumbii. Odspieval ďalšie koncerty v mestách Campbell River, Parksville, Nanaimo a Victoria, ktoré sa nachádzajú na Vancouver Island. Posledný koncert turné sa konal priamo vo Vancouveri.
   Program koncertov kládol dôraz na prezentáciu slovenskej sakrálnej hudobnej tvorby a úprav slovenských ľudových piesní slovenských autorov. Zboristi vzali so sebou aj originálne slovenské kroje a doplnky, ktoré spestrili a umocnili umelecký zážitok z folklórnych diel. Zožali veľký úspech. Diváci boli očarení krásnymi krojmi a nadšení pre nich nezvyčajnými harmóniami piesní. Účasť zboru Ad Una Corda na súťaži i koncertnej ceste podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

(JL)

 


Ohodnoťte článok: