Kauza "Výmenníčky" a nové Mestské centrum

Júl 2018 / Prečítané 941 krát

   V minulom čísle Pezinčana som písal o našom sídlisku Sever ako sa tam údajne nič neurobilo. Článok mal dosť veľkú odozvu – väčšinou pozitívnu. Našli sa však aj takí, čo mi na fejsbúku vynadali a tvrdili, že som to možno ani ja nepísal. Môžem ich ubezpečiť, že písal. Dnes ale o niečom inom. Diskusno-fórový a fejsbúkový virtuálny svet v poslednom čase rozvírila kauza „výmenníčky“ na Severe.
   Aby bolo jasné, o čo ide a prečo sa spisujú petície: Mesto Pezinok vlastnilo šesť výmenníkových staníc, z toho päť na sídlisku Sever. Keď sa pred štyrmi rokmi robila generálna rekonštrukcia tepelného hospodárstva, výmenníkové stanice zostali nepotrebné. Mesto sa roz
hodlo ich predať. Ponechalo si len jednu na Svätoplukovej ulici, v ktorej chce zriadiť knižnicu a detské centrum pre deti a rodičov (predovšetkým) z tohto sídliska.
   Dve „výmenníčky“ sa v súťaži predali v minulom roku. Predaj schválilo 17 poslancov, teda aj viacerí tí, čo sú teraz proti. Situácia sa dramaticky zmenila až tento rok, keď mesto chcelo predať druhú várku. Niektorí poslanci boli proti a namiesto toho, aby svoj názor prejavili hlasovaním, začali spisovať petície a predkladať rôzne návrhy, ako sa dajú „výmenníčky“ prebudovať na iný účel, napríklad na supermoderné kultúrne zariadenia (ako v Košiciach). Samozrejme z peňazí mesta. Kde však na to vziať to už nepovedali a rovnako sa nezamýšľali nad tým, ako budú reagovať obyvatelia bytoviek, keď im pod oknami vznikne „multi-kulti centrum“, kde budú napríklad koncerty, alebo tam budú nacvičovať rockové či hiphopové kapely. Asi sa bude ťažko vysvetľovať obyvateľom sídliska Sever, že majú právo na nočný pokoj. Alebo bude niekto zase demagogicky protestovať, že vedenie mesta „zabíja nočný život“?
   Petícia svoj účel splnila - rozoštvala pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami ľudí a namierila ich hnev proti vedeniu mesta. A teraz príde záchranca, mimochodom kandidát na primátora, s utopistickými projektmi, na ktoré zrejme nikdy nebudú peniaze a nikdy nebudú realizované. Nevadí, hlavné je pred voľbami vyrobiť kauzu a zviditeľniť sa. Podobne ako pri ďalšom nezmyselnom projekte, ktorým by malo byť vybudovanie nového mestského centra v bývalých CO skladoch na Cajle. Pritom mesto tu vlastí len pás pozemkov pri ceste o výmere 2,1 hektára. Takže pozemky by muselo vykupovať. Na pravej strane Malackej sa ale aj tak stavať nedá, lebo sú tam vinohrady a vysoká bonita pôdy! Nedovoľuje to ani územný plán. A to už ani nehovorím o dopravnom kolapse na Cajlanskej a Malackej, ktorý by tu vznikol. A toto vymyslel niekto, kto sám seba pasuje za odborníka a chce ako nový primátor zmeniť naše mesto?

 

Gabriel Guštafík, poslanec MsZ