Pezinok nechce byť satelitom Bratislavy

Júl 2018 / Prečítané 859 krát

   V minulom týždni rozvírila pokojnú letnú atmosféru kauza pripojenia okresov Pezinok, Senec a Malacky k „veľkej“ Bratislave. S návrhom prišiel Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR a dôvodom má byť fakt, že „zmenou administratívneho usporiadania by sa mohli uvoľniť značné financie.“ Podľa ministerstva má dnes Bratislava vysoké jednotkové náklady na výkon správy, a to dva a polkrát viac ako okresné mestá. Jednou z možností ako tento stav vylepšiť, by podľa ministerstva bola zmena usporiadania samosprávy podľa modelu „Veľké mesto.“
 V prípade Bratislavy by sa zmena dotkla obcí v okresoch Pezinok, Malacky a Senec. Ďalšou možnosťou by podľa Ministerstva financií bolo zlúčenie kompetencií Bratislavy a Bratislavského samosprávneho kraja. Aj v tomto prípade by postavenie Bratislavy bolo také dominantné, že postavenie zvyšných troch „vidieckych“ okresov by sa stalo doslova marginálnym.
   Primátor Pezinka Oliver Solga vyjadril jednoznačný nesúhlas s týmto riešením. Pre médiá povedal, že Pezinok bol, je a vždy bude samostatným mesto a nikdy nebude jednou z bratislavských mestských častí. Za návrhom vidí snahu Ministerstva a Bratislavy získať najmä finančné prostriedky, pretože napríklad Pezinok hospodári každoročne s prebytkom okolo milióna eur ročne, čo sa o zadlženej Bratislave nedá povedať.
   Primátor tiež vyjadril podozrenie, či v „hre“ nie sú aj pozemky a rôzne developerské záujmy ako ešte väčšmi zastavať „vidiek“ okolo Bratislavy. Je totiž jasné, že po zlúčení by o tom rozhodovali orgány v Bratislave, kde by mal Pezinok bezvýznamné zastúpenie.
   „Ešte aj z mnohých iných dôvodov zamietame takéto spájanie a ak bude treba, vyhlásime k tomuto nezmyselnému návrhu referendum. Verím, že Pezinčania by takémuto nezmyselnému rozhodnutiu povedali jednoznačné NIE! Pezinok bol slobodným kráľovským mestom už v 17. storočí a samostatným zostane aj do budúcnosti,“ vyhlásil primátor Solga.
   Už v minulosti primátor reagoval na argumenty vedenia Bratislavy o tom, že desiatky tisíc „vidiečanov“ študujúcich a pracujúcich v Bratislave tam vytvárajú odpad a využívajú napr. mestskú dopravu a iné služby. Primátor argumentoval, že rovnako obyvatelia Bratislavy využívajú vidiek najmä počas víkendov – veď len v Pezinku je päť chatových oblastí, kde vlastníci nehnuteľností sú hlavne Bratislavčania. Rovnako využívajú aj naše komunikácie, alebo napr. plaváreň, kultúrne a športové zariadenia a mnohé iné služby. Kapitolou samou osebe sú obyvatelia okolitých miest a obcí, ktorí majú trvalý pobyt v Bratislave. A navyše, takáto argumentácia je podľa primátora scestná už aj preto, že Pezinčania „nechávajú“ značnú časť svojich zárobkov v hlavnom meste na nákupoch, pri návšteve kultúrnych a športových podujatí, a pod.
   Nemá preto zmysel vyťahovať podobné pseudoargumenty a umelo vytvárať medzi občanmi zbytočné deliace čiary. Zároveň je však nemysliteľné, aby sa problémy s financovaním a efektivitou fungovania hlavného mesta riešili na úkor menších miest a obcí, a predovšetkým na úkor ich obyvateľov.

 

(r)

 


Ohodnoťte článok: