Víno a levanduľa sa ponesú v duchu šťastnej sedmičky

Jún 2018 / Prečítané 493 krát

FOTO: Ján Štrba

   Siedmy ročník, siedmeho siedmy. Šťastné sedmičky stoja pri tohtoročnom už tradičnom pezinskom podujatí Víno a levanduľa, ktoré sa bude konať tradične v prvú júlovú sobotu, teda 7. júla 2018.
   Ochutnávka vín v príjemnom prostredí Starej hory nad Pezinkom spojená s prehliadkou levanduľovej záhrady Vladimíra Píša a jej zázračného bohatstva, príjemný oddych v prostredí vinohradov, to všetko už tradične patrí k začiatku letných prázdnin v našom meste.
   „Podujatie Víno a levanduľa robíme vždy v prvú sobotu v júli,“ povedala pre Pezinčana Oľga Bejdáková, predsedníčka Združenia Pezinských vinohradníkov a vinárov. „Vybrali sme si tento termín, pretože po celý máj a jún v je v našom regióne veľmi veľa akcií podobného charakteru, vrátane Keramických trhov v Pezinku. Snáď v každej obci, v každom mestečku sa niečo koná. No a potom sa hneď začínajú prázdniny a mnohí cestujú na dovolenky. Preto sa nám zdal byť vhodným termínom začiatok prázdnin. Keďže tento rok vychádza prvý júl na nedeľu, prvá sobota je až siedmeho, takže sa akcia Víno a levanduľa uskutoční v tomto peknom termíne.“
   Prvý ročník sa konal v roku 2012, takže Stará hora privíta letne naladených návštevníkov už siedmykrát. Podujatie si zachováva svoj tradičný charakter, azda jedinou zmenou by mal byť ešte väčší dôraz na vinársku produkciu a tiež na gastronomické produkty, o ktoré je medzi hladnými návštevníkmi vždy záujem.
   „Sme príjemne prekvapení, že nám pribúdajú vinári, ktorí sa chcú na akcii zúčastniť. Pritom je podujatie zamerané výlučne na vinárov z pezinského vinohradníckeho rajóna, kam spadajú aj obce Limbach, Svätý Jur, Viničné a časť Vinosád,“ hovorí Oľga Bejdáková. „Tento rok máme prihlásených štyridsať malých, stredných i väčších vinárov, ktorí sa tu budú prezentovať svojimi vínami. Len pre porovnanie, minulý rok ich bolo okolo tridsať. Okrem toho sme rozšírili ponuku gastronómie, nakoľko sme v minulom období zistili, že je to veľmi žiaduce najmä v spojitosti s vínom. Samozrejme nebudú chýbať ani produkty z levandule, dekoračné a umelecké predmety. Nechceme však z akcie robiť nejaký jarmok, chceme, aby bola zameraná na tradičné výrobky. A ako čerešnička na torte bude už tradične otvorená aj levanduľová záhrada, ktorú inak Pezinčania nemajú možnosť vidieť, pretože ide o súkromný pozemok – teda záhrada, o ktorú sa stará pán Vladimír Píš s celou rodinou. Počas podujatia ju budú môcť hostia navštíviť a uvidieť na vlastné oči, čo všetko sa na Starej hore dá vypestovať vďaka originálnym klimatickým a pôdnym podmienkam.“
   Azda najdôležitejším faktorom, od ktorého sa odvíja úspech podujatia, je počasie, ktoré je začiatkom leta naozaj premenlivé a nevyspytateľné. Prvý raz v roku 2012 počas akcie pršalo a bolo chladno, iné ročníky sa odohrávali v tropických horúčavách.
   V roku 2016 napríklad bolo celý deň dusno a blížila sa búrka, ktorá napokon prišla vo večerných hodinách a návštevníkov doslova rozohnala.
   „Akcia sa koná v lete a pravidelne nám ju komplikuje počasie. Stačí, aby prišla náhle búrka a je problém. Vinár zbalí a schová víno a nič vážne sa nedeje. Ale človek, ktorý pripravuje občerstvenie a napokon mu kvôli počasiu neprídu ľudia, alebo ich vyženie búrka, na to doplatí oveľa viac. Musíme s tým, žiaľ, rátať, ale vždy sme to nejako zvládli,“ dodáva Oľga Bejdáková.
   Počasie však má na akciu aj ďalší dopad: klimatická zmena, ktorú čoraz výraznejšie pociťujeme, ovplyvňuje aj vegetáciu. Vďaka teplému počasiu, ktoré tento rok s malými prestávkami pretrvávalo od apríla, rozkvitlo všetko skôr, než obvykle. Teploty boli naozaj vysoké a príroda je „dopredu“ možno až o mesiac. Skôr dozrievajú čerešne, jahody, marhule... A tak majú organizátori obavy, že 7. júla návštevníci neuvidia levanduľu v najväčšom rozkvete.
   V čase, keď vznikal tento článok, však meteorológovia predpovedali mierne ochladenie a pokles teplôt pod 30 stupňov, čo by malo kvitnutie levandule pribrzdiť. No a v každom prípade čaká na návštevníkov nielen samotná levanduľa, ale celý pekne upravený vinohradnícky rajón nad Pezinkom.
   „Pezinčanov by som na akciu chcela pozvať aj preto, že jej súčasťou bude nová krásna časť obnovenej Kamenice. V minulom roku sme dokončili úsek smerom k Vinohradníckemu domčeku Celestín, kde sme revitalizovali územie, urobili sme prístrešky pre turistov, obnovili sme historické kamenice,“ hovorí predsedníčka ZPVV Oľga Bejdáková. „Teraz sme pokračovali v ďalšej časti, vysadili sme tam nové tradičné stromy, celé územie sme urobili prístupnejším pre návštevníkov a postavili sme sochu patróna vinohradníkov, svätého Urbana. Návštevníci teda prvý raz uvidia, ako sa svätý Urban pozerá z vinohradov spod kopca na Pezinok. Je to naozaj veľmi pekné miesto a sochu sme 24. mája v predvečer sviatku Svätého Urbana, aj požehnali. Celá oblasť postupne nadobúda turisticko-kultúrny charakter s vinohradníckym zázemím.“
   Tento rok si budú môcť návštevníci buď kúpiť vstupenku za štrnásť eur aj s degustačným pohárikom a s lístkami, za ktoré sa dá kupovať víno, alebo aspoň základnú vstupenku za symbolické dve eurá, v ktorej je zahrnuté aj vstupné do levanduľovej záhrady. Peniaze zo vstupného organizátori použijú na ďalšiu revitalizáciu a údržbu územia.
   Návštevníkom i usporiadateľom teda zaželajme, aby tri sedmičky priniesli Vínu a levanduli šťastie a aby k skvelej akcii prispelo aj príjemné počasie.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: