Ocenenia, ktoré potešia aj zaväzujú

Jún 2018 / Prečítané 373 krát

   Ako každý rok, 14. júna ocenilo mesto Pezinok občanov, ktorí sa zaslúžili o jeho rozvoj, vynikli svojimi aktivitami, prácou alebo svojimi postojmi. Všetkým oceneným gratulujeme. Niektorých sme sa opýtali, čo pre nich znamená vyznamenanie, ako ho prijali a čo považujú na svojej práci za najdôležitejšie. Ich názory a vyjadrenia prinášame v nasledujúcej ankete, v ďalších číslach Pezinčana však čitateľom postupne predstavíme všetkých ocenených.

   Ondrej Prostredník, evanjelický teológ, vysokoškolský pedagóg a publicista, Cena Jozefa Ľudovíta Holubyho
  
Cena od mesta Pezinok ma príjemne prekvapila a som za ňu veľmi vďačný. V situácii, keď spoločenstvo kresťanov na Slovensku, bez ohľadu na vierovyznanie, prechádza turbulentnými diskusiami o hodnotových otázkach, považujem takéto ocenenie za znak nádeje. Je pre mňa dôkazom, že naša spoločnosť si cení ľudí s jasným a čitateľným postojom a to je pre mňa signál, že sme spoločnosťou, ktorá sa dokáže posúvať kultivovaným spôsobom ďalej. Verím, že takéto ocenenia sú povzbudením aj pre iných ľudí, aby sa zapojili do verejnej diskusie a obohatili ju svojimi poznatkami a skúsenosťami. V celospoločenskej diskusii pokladám za najdôležitejšie to, aby sme v obavách o vlastnú bezpečnosť a prosperitu nezabúdali na práva ľudí, čo z rôznych dôvodov stoja na okraji našej spoločnosti. Je to práve kresťanská viera, ktorá nás učí v každom človeku vidieť obraz Boží.

   Júlia Piačková, výtvarníčka, Cena primátora mesta Pezinok
  
Cenu primátora mesta Pezinok vnímam ako mimoriadny moment vo svojom živote, pretože najviac pre mňa znamená pozornosť mojich blízkych, teda mojej rodiny, priateľov, osobností a ľudí môjho mesta. Som vďačná pánu primátorovi. Tvoriť je pre mňa synonymom slova žiť. Viem, že s dobrým umením sa všetko naokolo stáva oslavou života. Tieto jednoduché súvislosti ma vedú cestou, na ktorej sa cítim doma. Pezinok a krása jeho prostredia, ľudia a príroda sú pre mňa výživnou inšpiráciou.

   Martin Hrubala, riaditeľ Malokarpatského múzea Pezinok, Cena primátora mesta Pezinok
  
Vysoko si vážim, že som dostal toto ocenenie od predstaviteľov mesta Pezinka a od pána primátora. Patrím medzi šťastných ľudí, pre ktorých je práca koníčkom, čiže robím len to, čo ma napĺňa a čo mi dáva zmysel. Ak popri tom dosiahnem aj nejaké uznanie, určite ma to poteší, ale nie je to cieľ. Tak či tak by som svoju prácu robil s radosťou a entuziazmom. Kolegom a spolupracovníkom som povedal, že aj keď som dostal ocenenie ja, vnímam ho ako ocenenie nás všetkých, celého múzea. Je to ocenenie za podujatia a aktivity Malokarpatského múzea a ak boli tieto aktivity dobré, bolo to výsledkom práce nás všetkých. Ocenenie som teda symbolicky odovzdal všetkým svojim zamestnancom. Teší ma tiež, že za tých pätnásť rokov, čo tu pôsobím, sa stal Pezinok mojím druhým domovom a prirástol mi k srdcu.

   Daniela Tóthová, riaditeľka Malokarpatskej knižnice v Pezinku, Cena primátora mesta Pezinok
  
Ocenenie ma prekvapilo aj potešilo. V charakteristike bolo uvedené, že ide aj o cenu za dlhoročnú prácu – čo je v mojom prípade iba pár rokov, preto cenu považujem za ocenenie pre svoje kolegyne a kolegov z knižnice, súčasných aj bývalých – za ich dlhoročnú obetavú prácu, aj pre ich rodinných príslušníkov, ktorí nám často pomáhali a nezištne pomáhajú.

   Roman Féder, hudobník a herec, kapelník skupiny Funny Fellows, Medaila so stužkou Za zásluhy o rozvoj mesta
  
Ocenenie som vôbec nečakal a samozrejme je príjemné, ak si niekto všíma prácu obyvateľov Pezinka, v tomto prípade dokonca celé zastupiteľstvo, ktoré návrhy schvaľovalo. Ešte teraz mám trému. A je to určite aj záväzok. Byť ešte lepší, pracovitejší, lebo občania si všímajú a robia si názor. V Pezinku sa narodilo alebo žije veľa talentovaných a výnimočných ľudí, ktorí vo svete nie sú neznámi, preto sa snažím neurobiť im hanbu. Či je to na ocenenie neviem, ale slušnosť a poctivosť sa mi javí ako to hlavné. Najdôležitejšie pre mňa je, aby som divákom, poslucháčom, ale aj náhodne, keď sa stretneme na ulici, priniesol úsmev, povzbudenie a niečo príjemné, zlého je tu v ostatnom čase akosi veľa. Treba to vyvážiť, aby sme sa mohli viac usmievať a aby ľudia boli šťastnejší. O tom je predsa krásny film Traja veteráni. Človeka robia lepším jeho dobré skutky a to je najdôležitejšie.

Peter Bittner, riaditeľ TV Pezinok, hudobník, Medaila so stužkou Za zásluhy o rozvoj mesta
 
Toto ocenenie si veľmi vážim. Je za ním množstvo energie a času pri tvorbe programu TV PEZINOK, v ktorom sme sa snažili zachytiť čo najkomplexnejší obraz života ľudí v meste počas uplynulých takmer 20 rokov.
   Cenu vnímam aj ako uznanie významu a kvality podujatí ako Medzinárodný divadelný festival Cibulák, Hodokvas, knihy a koncertu Pezinok - bigbeatown, knihy a spomienky na Koncerty mladosti 1976,1977, Etnofestival, Alternatíva v Drevone, Drumfest Slovakia a ďalších, na organizácii ktorých som sa spolu s priateľmi podieľal. Za tým všetkým sú dlhé dni a noci práce.
Výsledkom sú krásne zážitky, ktoré spojili množstvo ľudí. Spôsobuje mi radosť prinášať radosť iným, a tak sa teším na ďalšie projekty a výzvy.

 

(kam

 


Ohodnoťte článok: