Pezinok po osemnástykrát privíta dychové orchestre na festivale Dychovky v Preši

Jún 2018 / Prečítané 507 krát

   Od založenia prvej dychovej hudby na Slovensku ubehlo vyše 180 rokov, v Pezinku už 144 rokov. Počas tohto obdobia prešla dychová hudba na Slovensku zložitým vývojom, no vždy dokazovala a aj v súčasnosti dokazuje svoje opodstatnenie a potrebnosť tohto žánru. Dychová hudba bola, je a bude vždy potrebná, nesmieme ju nechať zahynúť !
   Vážení spoluobčania, pred nami je leto a s ním pestrá paleta kultúrnych akcií v našom meste. Neodmysliteľnou súčasťou nášho kultúrneho leta v Pezinku je festival Dychovky v Preši, ktorý sa v pezinskom kultúrnom programe radí medzi top podujatia. Dychovky v Preši sú najväčším festivalom dychoviek na Slovensku. Majú svoju pevnú dramaturgiu a jedinečný esprit a aj preto spolok dychová hudba Cajlané, Pezinské kultúrne centrum, Fanklub DH Cajlané opäť pripravujú štvordňový maratón hudby a piesní, ktorý sa uskutoční 16. - 19. augusta 2018.
   Tohto roku si počas festivalu pripomenieme výročia velikánov dychovej hudby a hudobných skladateľov: 110. výročie narodenia Karola Pádivého a 30 rokov od úmrtia Jaromíra Vejvodu, ktorý je autorom snáď najznámejšej piesne na svete Škoda lásky.
   Hlavné koncerty osemnásteho ročníka súťaže budú opäť v Zámockom parku za jazerom. Ako po minulé ročníky i tentokrát sa dychové orchestre prihlásili do súťaže a aj do sprievodných koncertov, ktoré budú znieť Pezinkom.
   XVIII. ročníka sa zúčastnia dychové orchestre z Česka, Rakúska a Slovenska. O hlavnú cenu festivalu budú súťažiť tieto dychové hudby: Zevelanka SK, Blaskapelle Marchfeld A, Hornosrniaska SK, Leškovanka CZ, Kamaráti SK. Ich výkon bude hodnotiť medzinárodná odborná porota.
   Štvordňový festival začne už vo štvrtok 16. augusta 2018 o 19.00 h sv. omšou za zomrelých a žijúcich členov dychovej hudby v našom meste. Tento rok bude sv. omša v kostole Premenenia Pána (Dolný kostol) s dychovou hudbou Vinosadka SK.
   Prvé sprievodné koncertovanie začne po sv. omši o 19.45 h na Radničnom námestí. Druhé sprievodné koncertovanie bude v piatok 17. augusta 2018 v Krušičovej kúrii o 17.00 h za účasti dychových hudieb Malačané SK, Šenkvičanka SK, Grinavanka SK. Tretie sprievodné koncertovanie už tradične v sobotu 18. augusta 2018 od 9.00 h na Trhovisku na Kupeckého ulici, kde vám zahrajú Svätojurská dychovka SK a dychová hudba Šarfianka SK. Štvrté sprievodné koncertovanie bude v Zámockom parku v sobotu 18. augusta 2018 podvečer od 17.00 h do 18.30 h, kde vystúpi dychová hudba Karpatská kapela, ktorá na našom festivale v minulosti získala zlaté pásmo a cenu predsedu festivalu. Prvým zahraničným hosťom bude najstaršia dychová hudba z juhočeského kraja, dychová hudba Babouci CZ. Kapelník Petr Shýbal so svojou kapelou nám predvedú program v sobotu v Zámockom parku od 19.00 do 21.00 h.
   Súťažný deň, nedeľa 19. augusta 2018 začne o 9.00 h koncertovaním dychových hudieb v rôznych častiach centra mesta. Tradičný sprievod zúčastnených dychových orchestrov a mažoretiek (Liviana Bratislava) bude o 13.30 h od Domu kultúry do Zámockého parku, kde o 14.00 h začne súťažná časť Medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb Dychovky v Preši. V nedeľu po súťažnej časti vystúpi druhý zahraničný hosť, viacnásobný majster Európy, dychová hudba – Vlado Kumpán a jeho muzikanti.
   Vážení spoluobčania a návštevníci Zámockého parku, od 18. augusta 6.00 h do 20. augusta 12.00 h bude Zámocký park pre verejnosť uzatvorený. Vstup bude umožnený iba návštevníkom festivalu. Toto opatrenie je nutné z dôvodu zabezpečenia pódia, zastrešenia, ozvučenia, sedenia pre návštevníkov, bufetu na občerstvenie a ďalšieho technického materiálu festivalu. Ďakujem za pochopenie a verím, že úspech tohto kultúrneho podujatia je spoločným želaním.
Takže, priatelia a milovníci krásnej hudby, piesní a krojov, uvidíme sa tretí augustový víkend v Krušičovej kúrii, na Trhovisku, v centre mesta a v Zámockom parku na XVIII. ročníku Medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb Dychovky v Preši.Podrobný program festivalu uverejníme v júlovom čísle Pezinčana. Na štyri dni naplnené dobrou dychovou hudbou sa teší donor, predseda festivalu a predseda spolku dychová hudba Cajlané František Féder.

 

(r)

 


Ohodnoťte článok: