Výrub stromov je legálny a nutný

Jún 2018 / Prečítané 398 krát

   V ostatnom čase sa objavujú rôzne kritické, nezriedka veľmi nekompetentné hlasy ohľadom výrubu starých stromov v rôznych častiach Pezinka. Množstvo amatérskych „dendrológov“ chce namiesto odborníkov rozhodovať, čo treba a čo netreba vyrúbať. Akosi zabúdajú na to podstatné, a to, že aj strom, tak ako človek, nežije večne a tiež po čase „odíde“.
   Tak to bolo so stromami na cintoríne, v Zámockom parku alebo na Panskom chodníku.   
   Chceme však upozorniť na iný problém a to je zodpovednosť mesta za škody, ktoré spadnutý strom napácha. Tento mesiac spadol obrovský strom na Krížnej. Nebola búrka ani taký mocný vietor, mal veľkú zelenú korunu a napriek tomu sa zrútil rovno na cestu. Bolo neuveriteľným šťastím, že nič nepoškodil ani nikoho nezranil. Nedávny odborný posudok špecializovanej firmy však hovoril, že jeho stav je vyhovujúci. Napriek tomu, ako sa ukázalo, bol kompletne napadnutý tzv. bielou hnilobou. Zvnútra bol úplne bútľavý a spráchnivený, ako vidno aj na fotografii. Kto by neveril, môže si prísť osobne pozrieť vzorku na mestský úrad.
   Rozhodli sme sa preto, že budeme žiadať od štátnych orgánov ale aj od aktivistov písomnú záruku a s ňou aj trestnoprávnu a hmotnoprávnu zodpovednosť za následky spôsobené pádom týchto poškodených stromov v prípade, že budú nezmyselne brániť ich výrubu. Pretože keď sa niečo stane a strom spadne na automobil, ako sa to už opakovane prihodilo, alebo by strom spadol nedajbože na ľudí, ako sa stalo v iných mestách, každý bude hádzať vinu na mesto, obzvlášť na jeho vedenie.
   Nikto nemôže myslieť vážne výčitku, že sa o stromy nestaráme. Akurát že za pár rokov nemožno dohnať, čo sa zanedbávalo štyridsať i viac rokov. Tobôž neobstojí obviňovanie, že stromy len rúbeme. V ďaleko väčšej miere ich chránime a najmä vysádzame, o čom svedčí aj jednoduchá štatistika vedená na úrade ale aj štátnymi orgánmi, ktoré výrub povoľujú. Za ostatných desať až pätnásť rokov vysadilo mesto viac ako 1 500 stromov a odstraňovali sa stromy hlavne pre zlý stav a nebezpečenstvo pádu či ohrozenie ľudí alebo majetku. Kto chce vidieť, ten vidí.
   Po nástupe súčasného primátora do funkcie bolo jedným z prvých jeho rozhodnutí zákaz každoročne rezať tzv. „na hlavu“ stromy v centre mesta. Výsledkom sú krásne stromy so širokými korunami na Štefánikovej ulici alebo rovno na Radničnom námestí. Nielen krásne, ale najmä zdravšie! Zdá sa, že ľudia už zabudli, ako to vyzeralo každú jar, keď boli stromy mrzačené orezávaním až po kmeň.
  Preto verejne vyzývame aktivistu Vladimíra Marušica, ktorý je proti každému výrubu, a ostatných aktivistov (i pseudoaktivistov), ktorí nás bezhlavo kritizujú za výrub aj chorých stromov, aby verejne zobrali zodpovednosť za následky škôd, ktoré stromy svojím pádom spôsobia. Potom možno budú rozumnejšie zvažovať svoje pripomienky a námietky v schvaľovacom procese a prestanú sa populisticky stavať do úlohy jediných ochrancov prírody.
Vyzývame ich, aby sa stali zodpovednými partnermi pri hľadaní optimálnych riešení. Dlhodobo sme pripravení s nimi diskutovať, hľadať názorové prieniky, ale nemôžeme sa zbavovať zodpovednosti voči spoluobčanom populistickými vyhláseniami a krokmi a riskovať tak životy, zdravie, či majetok Pezinčanov.

 

(MsÚ)

 


Ohodnoťte článok: