Lokalita Rozálka v ohrození?

Jún 2018 / Prečítané 451 krát

   Vraj sa niekto chystá zastavať Rozálku, vypočul som si ja i moji kolegovia v posledných dňoch. Moja prvá reakcia bola, že ide o zjavný nezmysel. Veď predsa „boj o Rozálku“, o jej zachovanie pre šport a rekreáciu sme v mestskom zastupiteľstve úspešne zviedli pred vyše dekádou. Tento „výsledok“ sme potvrdili aj prijatím nového územného plánu v decembri 2016. Aj preto si dnes nikto nedovolí prísť za mnou ako primátorom či za poslancami mestského zastupiteľstva alebo za kolegami na MsÚ s developerskými chúťkami odhryznúť si kus z územia Rozálky.
   Netrvalo ale dlho a všetci sme zistili, odkiaľ fúka vietor. Jeden z kandidátov na primátora vypustil bublinu, že: „Rozálka nesmie patriť developerom.“ Vzápätí aj ponúkol svoju alternatívu – aby Rozálku nezastavali iní, treba ju zastavať ihriskami, chodníkmi, dráhami. Planírovať, asfaltovať, betónovať. A potom vysadiť stromy. Inšpiráciou má byť park v bratislavskom Novom meste, hoci vieme, že tam bola situácia diametrálne odlišná než na Rozálke.
   Iste, je to len jeden z kandidátov ašpirujúcich na funkciu v jesenných komunálnych voľbách. Rešpektujem, že má plné právo uchádzať sa o priazeň voličov. Je len na jeho svedomí, zodpovednosti a charaktere, čo občanom sľúbi a čo reálne dokáže splniť. Nemal by som dôvod vyjadrovať sa k sľubom a vyhláseniam tohto kandidáta, ktorý po tom, čo ho dvakrát odmietli v susednom meste, skúša šťastie v Pezinku, keby nimi nerozpútal celkom zbytočnú
a neopodstatnenú paniku medzi občanmi.
   Paradoxne jediný, kto si dovolil verejne predstaviť taký rozsiahly developerský projekt zameraný na Rozálku, je práve tento kandidát. Kandidát, ktorý občanom sľubuje diskusiu o
tom, čo všetko by v sľubovanom parku nemalo chýbať. Podľa môjho názoru by však bolo korektnejšie, keby jej najprv predchádzala diskusia, či vôbec treba do Rozálky dnes zasahovať. Časť územia Rozálky je už zastavaná. V jednom z jej kvadrantov sa nachádza hasičský areál, vinárstvo, jazdecký areál a pribudol zimný štadión, na ktorý mesto prenajalo pozemok. Zvyšok však tvoria lúky, ktoré Pezinčania radi využívajú na oddych, športovanie, či napríklad venčenie psov. Odohrávajú sa tu rôzne akcie. Navyše tu hniezdia vtáky, žije zver a nepreberné množstvo drobných živočíchov.
   Občas sa síce nájde ktosi, kto by rád budoval na Rozálke nové športovisko, ale súčasní poslanci i vedenie mesta sú v tejto veci zdržanliví aj preto, že budúcu podobu tohto územia treba riešiť komplexnejšie, aby akékoľvek nové aktivity nepriniesli viac škody než úžitku. Už len prípadná výsadba nových stromov v tejto lokalite stojí za zváženie a treba brať do úvahy, či ich treba práve tu. Či treba meniť charakter tejto lúky, ak o pár stoviek metrov ďalej máme malokarpatské lesy. Alebo či treba betónovať a asfaltovať ihriská, dráhy a ovály priamo na lúke, keď na jej dotyku máme vinohradnícke cesty, rovnako obľúbené na šport. Nie je rozumnejšie radšej investovať do ich obnovy?
   To sú otázky, ktoré si nekladiem len ja, ale aj občania Pezinka. To oni musia rozhodnúť
o osude Rozálky. V mnohých iných lokalitách sme nemali možnosť výrazne prehovoriť do výslednej podoby developerských projektov (keďže vyrástli na súkromných pozemkoch), ak boli v súlade s územným plánom i s deravým stavebným zákonom, ktorý platí od roku 1976. V mnohých ďalších lokalitách, ako napríklad nad jazerom v Kučišdorfskej doline či vo vinohradoch sme zas dokázali účinne predísť zastavaniu územia.
   Tu, v prípade Rozálky, sa však bavíme o území, ktoré je v majetku mesta Pezinok. Zostáva veriť, že primátor i poslanci sa aj v budúcnosti postavia k tomuto územiu rovnako zodpovedne ako dosiaľ. Rozálka je jedinečná lokalita a zároveň jediná, ktorú v takom rozsahu (spolu) vlastníme my všetci, Pezinčania.

 

Oliver Solga, primátor mesta Pezinok

 


Ohodnoťte článok: