Radostné potulky s Radosťou

Máj 2018 / Prečítané 908 krát

   Jarný koncert folklórneho speváckeho súboru RADOSŤ z Pezinka, ktorý sa uskutočnil v piatok, 11. mája v Malej sále pezinského Domu kultúry, bol vskutku nabitý energiou na javisku aj v hľadisku. Radostníci pripravili svoje potulky po niekoľkých slovenských regiónoch vskutku s vysokým nasadením a pozvali na ne svoje publikum prostredníctvom krásnych ľudových piesní pochádzajúcich z toho – ktorého regiónu.
   Počas večera odzneli pesničky zo Záhoria i z Myjavy, ale aj z Gemera, Šariša a Ábova s temperamentným akordeónovým sprievodom umeleckého vedúceho súboru Štefana Šaláta.
Z prejavu spevákov sršala radosť i energia, ktorú vďačne odovzdávali svojmu publiku. To si s nimi spievalo, ak išlo o známejšie piesne, najmä tie zo Záhoria, alebo skandovaným potleskom podporilo rytmické pesničky, ktorých bolo v programe neúrekom. Počas malej prestávky v programe vystúpil vzácny hosť, píšťalkár, fujarista i klarinetista v jednej osobe, Rudolf Cikatricis, ktorý publikum vtipným spôsobom pobavil hrou na svojich fúkacích nástrojoch. Po spomínanej krátkej prestávke koncert gradoval premiérovo spievanými pesničkami z okolia Myjavy, po ktorých zaspievali muži rytmické pesničky zo Šariša a po nich zaspievali ženy zmes temperamentných piesní z Ábova. Treba vyzdvihnúť skutočnosť, že sa speváci snažili o interpretáciu piesní v ich originálnom nárečí, čo im pridalo na efekte.
   V publiku sedeli aj vzácni hostia – primátor Pezinka Mgr. Oliver Solga, podpredseda ústredného výboru Jednoty dôchodcov na Slovensku Ing. Alojz Luknár, šéfredaktorka časopisu III. vek Mgr. Dobruška Luknárová, známy folklorista Ing. Alojz Špaček a ďalší hostia.
   V závere koncertu zožali Radostníci zaslúžené ovácie a publikum si vyžiadalo prídavok. Zdalo by sa, že si teraz môžu speváci na chvíľu vydýchnuť po vynaloženom úsilí počas náročných skúšok pred koncertom, ale opak je pravdou.
   Už teraz sa musia začať pripravovať na svoju účasť na Medzinárodnom festivale generácií v Trenčianskych Tepliciach, ktorý sa uskutoční v dňoch 26. a 27. mája. Dňa 31. mája na nich čaká účasť na Krajskej prehliadke seniorských speváckych súborov, ktorú každoročne poriada Krajský výbor Jednoty dôchodcov na Slovensku väčšinou v Pezinku a 9. júna sa predstavia svojím koncertným programom v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí, kde sa uskutoční Festival vodníkov. Dňa 14. júla vystúpia na prehliadke bratislavských súborov v Dúbravke. Treba im teda držať palce a zaželať veľa šťastia v ich úctyhodných aktivitách.

 

Eva Frťalová

 


Ohodnoťte článok: