Krach dopravy na Cajle nehrozí

Máj 2018 / Prečítané 592 krát

   Horúcou témou na Cajle sa stali obavy, že už tak komplikovaná dopravná situácia na Cajlanskej ulici utrpí ešte viac vybudovaním novej základnej školy v priestoroch bývalých CO skladov, ako opakovane navrhol poslanec Igor Hianik. Mnohí Cajlania vyjadrili obavy, že ulica by sa najmä v čase špičky stala takmer neprejazdnou.
   Pravdou ale je, že nič také nehrozí. Vedenie mesta vôbec nepočíta s variantom, že by sa zvyšovanie kapacít ZŠ riešilo vybudovaním novej školy práve na pozemkoch CO skladov. Jedným z hlavných dôvodov je, že takéto riešenie by bolo mimoriadne nevhodné, keďže priepustnosť cesty na Cajlanskej ulici je už dnes značne limitovaná. Cestu nemožno rozširovať na úkor chodníkov, ktoré sú už aj tak úzke. V niektorých úsekoch Cajlanskej ulice majú problém vyhnúť sa dve osobné autá a nie ešte autobusy. Nemožno nútiť rodičov, aby svoje deti posielali do školy pešo, hoci aj cez pol mesta, pokiaľ si to sami neželajú. Výhľadovo sa síce zvažuje zavedenie školských spojov, ale ani to by situáciu celkovo nevyriešilo.
   Nejde tiež donútiť obyvateľov sídliska Sever, aby deti odvážali výlučne cez ulice Panský chodník, Krížna a Malacká. Rovnako tak nejde donútiť obyvateľov sídliska Muškát, aby deti zvážali iba po Malackej ceste s rizikom prejazdu áut do protismeru pred CO skladmi alebo prechádzaním desiatok či stoviek detí cez frekventovanú Malackú cestu. Vyvolané investície do infraštruktúry, ktoré by mohli aspoň čiastočne zmierniť tieto negatíva, by si vyžiadali rádovo státisícové investície a prípadnú výstavbu školy by neúmerne predražili.
   Že nič podobné nehrozí, potvrdil aj primátor Oliver Solga: „Riešenie, o ktorom blúznil jeden z poslancov a jeho virtuálny fanklub, je nerealistické. Ak nie je len predvolebným folklórom a je myslené vážne, potom poukazuje na nekompetentnosť toho, kto s ním prišiel. O to horšie, že ide o urbanistu, ktorý by mal brať na zreteľ všetky aspekty. Ja v takomto nápade vidím len prázdny populizmus a ktovie, možno aj snahu istých kruhov oddialiť zmysluplné využívanie tej časti CO skladov, ktorú vlastní mesto Pezinok. Cajlanov môžem ale upokojiť, že zvýšeného náporu desiatok či stoviek áut v dôsledku vybudovania školy v priestoroch CO skladov sa nemusia obávať. Určite nie teraz a snáď ani v budúcnosti.“

 

(r)

 


Ohodnoťte článok: