STARÁ JAMA – „TICHO, TEPLO, KĽUD“

Máj 2018 / Prečítané 1141 krát

   Rovnako ako zrušenie zámeru vybudovať skládku v Novej jame trápi Pezinčanov, ale aj obyvateľov Viničného ukončenie činnosti a uzavretie tzv. Starej jamy. Táto slúžila od začiatku ako neriadená a nezabezpečená skládka komunálneho, ale aj iného odpadu už od šesťdesiatich rokov. Začiatkom 21. storočia štátne orgány rozhodli, že Stará jama, ako skládka komunálneho odpadu musí skončiť svoju činnosť do roku 2007. Realita v roku 2018 je však iná.
Dávno mal prebiehať proces zabezpečenia a revitalizácie kopca, vrátane jeho zalesnenia. V roku 2004 bolo vydané rozhodnutie a povolené, že na skládku možno doviesť ročne 1 000 ton zeminy. Kopec mal byť prekrytý geotextíliou, na ktorej by bola navezená zemina a vysadené kríky a stromy. Do dnešného dňa sa, vďaka štátnym orgánom, nič podobné nestalo. Práve naopak príchodom nového prednostu Okresného úradu v Pezinku Justína Sedláka (nominant Smeru – SD) sa povolilo doviezť ročne až 25 000 ton komunálneho odpadu a termín namiesto roku 2007 bol predĺžený až do 31. 12. 2012. Skládka dodnes nebola uzatvorená, inertný odpad sa sem stále vozí!
   Mesto Pezinok pravidelne žiadalo informácie o ukončení a revitalizácii skládky. Zo strany Okresného úradu nasledovalo mlčanie, a to aj napriek osobnej intervencii primátora Pezinka. Údajne všetky materiály boli poslané na OÚ životného prostredia s krajskou pôsobnosťou v Bratislave. Ani tam sme sa však nič nedozvedeli. Až pred dvoma týždňami nám bolo oznámené, že kompetentná pracovníčka sa bude prípadu venovať a dokonca zabezpečí vedeniu mesta obhliadku Starej jamy. Už k tomu však nepríde, pretože, ako sme sa dozvedeli, dala výpoveď. Čo bude ďalej, ešte len uvidíme.
   A tak príbeh Starej jamy – časovanej ekologickej bomby, ktorá zostala v tieni pozornosti popri problémoch s Novou jamou, pokračuje. Už jedenásť rokov! Aj to je ilustrácia práce štátnych orgánov a ich vzťahu k samosprávam a najmä k vlastným občanom.

 

(r)


Ohodnoťte článok: