Kritické okienko

Máj 2018 / Prečítané 386 krát

   V niektorých prípadoch neskrývaného úžasu siahame po slovnom spojení: „Tak nad týmto ľudský rozum zostáva stáť!“ Dobrým príkladom je konanie niektorých občanov vo vzťahu k svojmu mestu, sídlisku, ba čo je najhoršie, blízkemu okoliu.
   Mesto Pezinok zabezpečuje pre občanov dvakrát do roka možnosť bezplatne uložiť nepotrebné staré veci vrátane nábytku na Skladový a technický areál mesta na Dubovom vŕšku. Stovky Pezinčanov túto bezplatnú službu aj náležite využívajú. Okrem toho, v priebehu roka je možnosť využiť na tieto účely službu vo firme POLYTRANS, ktorá sídli na Drevárskej ulici. Miest, kam legálne uložiť nepotrebné veci, alebo vyhodiť hoci aj väčší objem odpadu, je v okolí viacero. Ak o tom náhodou ešte niekto nevie, stačí sa spýtať. Zavolať na mestský úrad je predsa to najmenej.
   Niektorým občanom sú ponúkané možnosti celkom „ukradnuté“ a starý nábytok pokojne vyložia ku kontajnerom na sídlisku. Veď už to niekto namiesto nich snáď pozberá a odvezie. Že to zaplatíme my všetci, ich vôbec nezaujíma. Hlavne, že sa zbavili svojho problému. Pritom finančná stránka je len jedným z aspektov. Azda ešte horšie je, že si takto sami poškodzujeme naše vlastné životné prostredie.
   Kritická situácia s vyhodeným nábytkom na Majakovského ulici a sídlisku Sever bola, paradoxne, aj v dobe, keď prebiehal jarný zber na Dubovom vŕšku. Je pravda, že firma Marius Pedersen nakoniec nábytok na intervenciu poslancov a pracovníkov mesta po čase odviezla. Tak ako vždy. Ale faktúru vystaví nám všetkým. Čo je však horšie, v meste, kde bojujeme proti dvom veľkým skládkam odpadu, si niektorí z nás vytvárajú takéto malé „skládky“ rovno vo svojom najbližšom okolí. Ako keby nemohli inak...

 

(r)