Druhý ročník medzinárodného festivalu poézie Feliber poetry v Pezinku a Modre

Apríl 2018 / Prečítané 858 krát

   Mestá Pezinok a Modra budú opäť žiť dva dni poéziou! Nápad zorganizovať medzinárodný festival poézie FELIBER POETRY vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku, jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i genia loci. Druhý ročník festivalu sa uskutoční v termíne 24.5. – 27. 5. 2018. Pozývame vás na festivalové dni naplnené čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami, workshopmi a ďalšími druhmi umenia.
   Chýba vám poézia v bežnom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či v televízii? Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov predchádzajúcich generácii i súčasných autorov. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v zaujímavej aj klasickej podobe. Aj tento rok predstavíme zaujímavých básnikov s väzbou na náš región – Lýdia Vadkerti Gavorníková, Jozef Mihalkovič, ale zároveň si bohatým českým programom chceme pripomenúť a uctiť výročie vzniku prvej Československej republiky. Hlavnými hosťami festivalu budú slovenskí básnici a básnici z krajín V4: Anna Szabó (HU), Petr Borkovec, Petr Maděra, Jáchym Topol (CZ), Marcin Sendecki, Zbigniew Machej (PL), Rudolf Dobiáš, Ján Buzássy, Jozef Mihalkovič, Erik Groch, Anna Ondrejková, Valerij Kupka,Peter Šulej, Agda Bavi Pain, Mária Ferenčuhová, Eva Tomkuliaková, Peter Cibo,  Juliana Sokol, Mihal Habaj.
   Pezinská časť festivalu (piatok 25. máj) sa bude konať v Schaubmarovom mlyne. Ešte v predvečer festivalu však v budove historickej v Modre o 18.00 h otvoríme jedinečnú výstavu talianskej fotografky Lucie Gardin Portréty slovenských spisovateľov.V prekrásnom prostredí Schaubmarovho mlyna sa na druhý deň popoludní od 14.00 h do neskorého večera budú konať workshopy, besedy, autorské čítania, výstava fotografií a projekcia filmu Takovej barevnej vocas letící komety venované českej undergroundovej kapele so špeciálnou poetikou Psí vojáci a jej frontmanovi Jáchymovi Topolovi, hudobné vystúpenia (Peter Tarkay), ktoré ukončíme koncertom brnianskej skupiny Budoár staré dámy.
   V Modre bude jedným z miest diania aj niekdajší dom spisovateľa Vincenta Šikulu Hamrštíl, ktorý projektoval architekt Dušan Jurkovič. V jeho priestoroch sa hostia festivalu dozvedia o umeleckom podhubí mesta Modra. Festivalový deň bude pokračovať v priestoroch Múzea Ľudovíta Štúra, ktoré pripravuje výstavu Jej mesto v jeho svete, mapujúcu tvorivé a umelecké zázemie básnikov Lýdie Vadkerti Gavorníkovej a Jozefa Mihalkoviča, a historickej radnice multižánrovým programom, ktorý spája súčasnú poéziu s výtvarným umením alebo hudbou (Stroon). Večer zakončíme koncertom kapely Sto múch.
   Sprievodnými podujatiami bude aj recitačná súťaž Maľovaná abeceda pre deti z Pezinka a Modry, stretnutia s básnikmi a mladými ľuďmi na stredných školách v Pezinku a Modre.

 

(VŠ)

 


Ohodnoťte článok: