Fanúšikovia mapujú históriu hádzanej v Pezinku, majú za sebou úvodné stretnutie

Apríl 2018 / Prečítané 1161 krát

   História hádzanej v Pezinku je spätá s históriou samotného mesta, s ktorým sa vždy nerozlučne spájali športové tradície.
  Rozvoj tohto ušľachtilého športu sa rozhodol zmapovať doc. Ing. Rudolf Kinder, PhD. Impulzom pre to, aby sa začal podrobnejšie venovať športovým aktivitám v meste spred viac než 65 rokov, sa zhodou okolností stala fotografia, ktorú našiel v archíve.
   Začal sa zaoberať okolnosťami, ktoré podnietili vznik hádzanej v Pezinku. Vyhľadal ľudí, ktorí v tomto období pôsobili ako hráči alebo funkcionári: Eva Baďurová, Ing. Jozef Sandtner, MUDr. Gustav Voda, Martin Starna. Oslovil ďalších, aby mu poslali fotografie. Spomienky budeme postupne uverejňovať aj v časopise Pezinčan.
   Už v minulom roku, presne 21. októbra 2017, sa tiež v reštaurácii Victoria uskutočnilo prvé stretnutie hráčov hádzanej, funkcionárov, rodinných príslušníkov a fanúšikov.
   Spoločne si pripomenuli obdobie 50. a 60. rokov minulého storočia, kedy sa v Pezinku začal rozvíjať tento krásny dynamický šport. Z toho obdobia bol spracovaný dokument s historickými fotografiami.
   Prítomných privítala Eva Baďurová a oboznámila ich s programom. Účastníci si minútou ticha pripomenuli zosnulých športovcov, ktorí sa v minulosti pričinili o výbornú reprezentáciu hádzanej v Pezinku.

Účastníci stretnutia z 21. októbra 2017: v reštaurácii Victoria. Prvý rad zľava: Dušan Krivošík, Alexander Lipár, Dušan Hanzlík, Jozef Sandtner, Igor Lindtner, Peter Hlaváčik, Milan Šimovič, Jozef Pukančík, Štefan Chovanec, Martin Starna, Rudolf Kinder, Dušan Dubravický, Daniš Oslej, Gabriel Brocka. Sediaci zľava: Gustav Voda, Helena Bauerová-Ševčíková, Etela Totková, Eva Salingerová-Otřísalová, Jiřina Jerglová-Otřísalová, Eva Baďurová-Horníková, Ladislav Pukančík s manželkou Valériou. Ján Glváč a Božena Pecníková odišli skôr zo stretnutia.


   S touto úvodnou kapitolou histórie pezinskej hádzanej sa – ako sa dozvieme aj v ďalších častiach – úzko spájajú mená Emila Otřísala staršieho i mladšieho. Ich iniciatíva viedla k založeniu Športovej školy dorastu a k založeniu hádzanárskych krúžkov na Základnej škole Senecká cesta.
   Hádzaná sa hrala na trávnatom povrchu pri Rozálke, alebo ako detailnejšie porozprával Jozef Sandtner, na futbalovom štadióne TJ Slovan NV Pezinok.
   Eva Baďurová hovorila o založení hádzanárskeho oddielu TJ NV Slovan Pezinok a tiež o budovaní hádzanárskeho ihriska v areáli mestského kúpaliska v parku a v spolupráci s hádzanárskym oddielom VTJ Dukla Pezinok. Nakoniec Milan Šimovič, predseda ŠHK Agrokarpaty Pezinok, pripomenul a popísal súčasnú situáciu v oddiele a perspektívu hádzanej v Pezinku.
   Ako oznámil Rudolf Kinder, Pohľad do histórie hádzanej v Pezinku možno nájsť na internetovej stránke slovakhandball.sk, k čomu prispel aj záujem Tomáša Kuťku, hádzanára, neskôr dlhoročného úspešného trénera československej reprezentácie žien, v súčasnosti člena trénersko-metodickej komisie Slovenského zväzu hádzanej.
Milan Šimovič avizoval, že po doplnení informácií o hádzanej z obdobia 50. a 60. rokov zabezpečí vydanie knižky.
   Vydarené stretnutie pokračovalo diskusiou a spomienkami na športové zápolenia až po súčasné zdravotné ťažkosti, spôsobené okrem iného aj nadmerným zaťažovaním tréningovými dávkami v minulosti.
   Organizátori sa poďakovali zúčastneným za záujem o stretnutie a oznámili účastníkom podujatia a záujemcom, že cez internet alebo poštou bude doručená prezentácia a kontaktné adresy.

 

(rk, kam)


Ohodnoťte článok: