Premiéra filmu

Apríl 2018 / Prečítané 887 krát

   V kinosále Pezinského kultúrneho centra sa v sobotu 21. apríla uskutočnila domáca premiéra nového slovenského filmu „Dubček – krátka jar, dlhá zima“. Režisérom filmu je Laco Halama, filmový tvorca pochádzajúci z Pezinka. Ďalší Pezinčan, spisovateľ a novinár Ľuboš Jurík bol spoluautorom scenára filmu, ktorý vychádzal z jeho obsiahlej publikácie o Alexandrovi Dubčekovi. Stretnutia s Pezinčanmi sa zúčastnil aj Milan Kaliňák, ktorý film strihal.
   Film je silnou výpoveďou o osudoch Alexandra Dubčeka, ako hlavného protagonistu tzv. „Pražskej jari“ a jeho spolustranníkov, ktorí sa pokúsili v pamätnom roku 1968 o demokratizáciu spoločnosti a obrodu vtedajšieho komunistického zriadenia. Film je obnovenou spomienkou pre staršiu generáciu, ktorá okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom 21. augusta 1968 zažila na vlastnej koži, ale mal by osloviť aj mladú generáciu, aby si uvedomila, že život v slobode a demokracii nie je nikde na svete samozrejmosťou.
   Režisérovi Lacovi Halamovi sa podarilo v spojení hraného filmu a dobových dokumentov vytvoriť film, ktorý je nielen zaujímavý svojim námetom a filmovým spracovaním, ale v čase 50. výročia okupácie Československa aj nesmierne potrebný.

 

(r)