Obnova ovocného sadu v Schaubmarovom mlyne

Marec 2018 / Prečítané 258 krát

   Historický Schaubmarov mlyn je od 70. rokov 20. storočia súčasťou Slovenskej národnej galérie – okrem expozície o mlynárstve tu nájdete aj galériu výtvarného umenia. Areál tejto kultúrnej a technickej pamiatky sa podarilo zachovať ako pôvodnú vidiecku usadlosť, obklopenú dvorom a starým ovocným sadom. V minulom roku sa začala revitalizácia areálu s cieľom premeny na zážitkové miesto; v tomto roku pokračujeme obnovou ovocného sadu a jeho otvorením pre všetkých, ktorí chcú tráviť čas na čerstvom vzduchu.
  12. marca bola vyhlásená zbierka Posaď sa(d) u nás!, ktorá potrvá do 9. apríla 2018 a v ktorej na podporovateľov čakajú krásne odmeny.
   Obnova ovocného sadu znamená výsadbu 33 nových stromov a viac ako stovky ovocných a okrasných kríkov. Pri ich výbere sme sa riadili predstavou prirodzenej záhrady – ovocného sadu, ktorý pripomína detstvo u starých rodičov na dedine. Preto v sade nájdete napríklad duly, hrušky, višne či čerešne, moruše, ríbezle, maliny aj černice. Stromy, kríky alebo trvalky sme zároveň vyberali tak, aby sme ich mohli zužitkovať pri rôznych vzdelávacích, remeselných a výtvarných aktivitách alebo na výrobu vlastných produktov. V sade neskôr pribudne vinič a včelíny, vtáčie búdky či hmyzí domček, svoje miesto tu budú mať spolu so skleníkom aj zeleninové a bylinkové záhony. Chodníky, lavičky, siete či ohnisko na opekanie sú samozrejmosťou. Z príspevkov budeme môcť nakúpiť a zasadiť všetky stromy, kríky a upraviť sad tak, aby sme ho čoskoro mohli sprístupniť verejnosti.
   Celková cena plánovanej obnovy sadu je vyše 13 000 eur. Čím viac vyzbierame, tým viac budeme vedieť pre rozvoj sadu urobiť.
   Prispievatelia môžu projekt podporiť až do 9. apríla cez verejnú crowdfundingovú platformu startlab: https://www.startlab.sk/projekty/385-posad-sad-u-nas-/
   Výška podpory je variabilná – na výber je suma už od 6 € až po niekoľko desiatok a stoviek eur. V závislosti od výšky príspevku sú pre prispievateľov pripravené odmeny: tašky, ruksaky, dobroty z regiónu alebo od našich partnerov, reprodukcie či autorská tlač od výtvarníčky Ivany Šátekovej a veľa ďalšieho; dokonca je možné kúpiť si a pomenovať svoj vlastný strom.
Za podporu ďakujeme Generálnemu partnerovi Tatra banka, a.s., Ivane Šátekovej, združeniu Chute Malých Karpát, pánovi Hacajovi - vinárstvo Hacaj, Petre Molnárovej - Slow Food Pressburg, Michalovi Kordošovi FOODMAN, Máriovi a spol. - Herbert Sirupy.

Kontakt: Zuzana Palicová,
zuzana.palicova@sng.sk
+421 902 366 416

 


Ohodnoťte článok: