Žije medzi nami

Marec 2018 / Prečítané 427 krát

   Pezinská keramikárka, pani Mária Hanusková sa už 30 rokov venuje figurálnym plastikám, reliéfom zobrazujúcim slovenské kroje, maľuje olejom, akrylom a suchým pastelom. Námety čerpá z oblasti ľudovej, vinohradníckej a sakrálnej tradície. Svoje diela vystavuje po celom Slovensku aj v zahraničí. Má stálu expozíciu v malom kostolíku v Poprade, v časti Kvetnica. Vytvorila tam Krížovú cestu, Poslednú večeru, Dobrého pastiera a v zime je vystavený aj betlehem. Svoje betlehemy vystavovala aj vo Viedni a dvakrát reprezentovala Slovensko v Ríme na výstave 100 betlehemov z celého sveta.
   2. marca 2018 otvárala v Piešťanoch v Dome umenia výstavu pod názvom Umenie bez hraníc. Spolu s ňou vystavovali obrazy aj ukrajinskí umelci Orest Tsyupko – riaditeľ galérie v Khuste, Volodymyr Kolesnykov – docent na Katedre kresby a maľby Kyjevskej národnej univerzity technológií a dizajnu a Igor Yeliseyev – tvorba figurálnych námetov a monumentálnych diel.
   Výstava potrvá do 3. apríla. Je otvorená utorok – piatok od 14. do 17. hod. sobota-nedeľa od 14. do 18. hod. Choďte si pozrieť okrem iných nádherných vecí jej madonu s partou zdobenou habánskym ornamentom, šperky a ručne maľované hodvábne šatky. Na vernisáži zaspievali Anka Vojčáková a Janko Bíž členovia speváckeho zboru Animatus z Pezinka.

 

Alžbeta Jedličková