V Malokarpatskej knižnici vyrástol Čarovný les

Marec 2018 / Prečítané 461 krát

   Umelecké a remeselné výstavy môžu mať rozličné podoby a dnes už sú bežnou súčasťou knižníc, ktoré sa čoraz viac otvárajú kultúrnemu životu svojho mesta či regiónu.
   Podujatia, pri ktorých sa snúbi umenie obrazu s umením slova, majú možnosť zažiť aj návštevníci Malokarpatskej knižnice v Pezinku. Jedno z nich im na prelome rokov poskytla výstava Galérie Fantázia pod názvom Čarovný les.
   Galéria Fantázia je tím autorov pod vedením MUDr. Jany Sládkovej, ktorá prináša vlastný, jedinečný formát výstav – prepojenie slova, obrazu, priestoru, zapojenie všetkých zmyslov, aby vznikol priestor zážitkový, terapeutický, v ktorom každý môže uvidieť svet okolo seba pohľadom, ktorý podnecuje vnímavosť a prináša inšpiráciu. Kompozícia, ktorá takto vznikne, pozýva na spoluprácu, zdieľanie, objavovanie, spoznávanie, učenie sa a tvorenie.
   Výstavná miestnosť Malokarpatskej knižnice sa stala lesnou chalúpkou, v ktorej ožil príbeh knižky Čarovný les – príbeh lásky k prírode, úcty k životu, príbeh odvahy žiť svoj život naplnený a dodržať sľuby, ktoré sme si dali vtedy, keď naše srdcia boli ešte čisté.
   Steny zakvitli pestrofarebnými obrazmi a plynúcim textom básne Čarovný les. Nad nimi viseli halúzky šípových ruží, hlohu, brezové konáriky či zrelé borovicové šišky. V každom kúte našiel svoj domov niektorý z lesných obyvateľov: Dedo Medo, Myšiak Mišo, Srnček Nikolas, Sova Uršuľa, Gazdiná Magda...
   Predmety v chalúpke živým spôsobom evokujú tradičný život slovenskej rodiny v jeho jednoduchosti a bohatosti zároveň. Starý, nechcený drevený nábytok, zabudnuté hlinené krčahy, hrnce, odhodené predmety každodenného použitia. Nejde však o skanzen, ale o živý priestor.
   Stará knižničná polica sa premenila na špajzu plnú pokladov zo záhrady či prechádzok prírodou: sušené bylinky, sušené kvety, jadierka, kôstky, semienka či iné plody. Zaváracie poháre ukrývajú rôznorodé tvary, farby, vône. Dva stolíky sú prestreté pre hostí a dookola stoličky, aby tu mal miesto každý, kto sem zavíta. Ako v starých chalupách. Akoby tu všetko vravelo: „ Aj ty sem patríš, prisadni si. “
   Cestu do lesnej chalúpky si počas dvoch mesiacov trvania výstavy Čarovný les našli jednotlivci i skupiny detí a pedagógov z materských, základných a umeleckých škôl. Každá návšteva bola iná, no všetky mali niečo spoločné – hlboký pozitívny zážitok, ktorý môže byť v uponáhľanosti nášho sveta na dlhú dobu prístavom, ku ktorému sa človek v myšlienkach vracia.
Starý otec s vnučkami vchádza do výstavnej miestnosti. Objavuje nanovo to, na čo už dávno zabudol. Rozpomína sa. Vezme do rúk sito na preosievanie múky, akoby to bolo presne to, ktoré patrilo jeho mame. Ako keď na povale objavíš starý zabudnutý svet, čarovný svet tvojho detstva – každý predmet nesie aj tvoj príbeh.
   „Viete, čo to je? Tým sme preosievali múku. Aha, takto... A tu, pozrite, takouto velikánskou varechou naberala moja mama šúľance.“
   Nesprevádzam ich výstavou, ale vítam ich v chalúpke. V našej? V mojej? Nie, v ich vlastnej. Starý otec sa ocitol v zabudnutom svete krásneho detstva a vnučky nechcú odísť, cítia sa tu dobre. Čítame si, rozprávame sa a lúčime sa ako dobrí známi.
   A hľa, už prichádzajú školáci na čele s pani učiteľkou. Vstupujú do chalúpky – zvedavé očká prechádzajú po celej miestnosti, každý vie presne, kam si má sadnúť, ktoré zákutie mu je najbližšie.
   V rámci výstavy ponúka Galéria Fantázia aj tvorivo-vzdelávacie podujatia pre deti a dospelých s možnosťou zaškoliť personál knižnice na vedenie takýchto podujatí. Malokarpatská knižnica využila túto možnosť v rámci svojho plánu podujatí oddelenia pre deti a mládež, a tak Čarovným lesom prešlo vyše 250 detí. Absolvovali čítanie, besedy o prírode, o našom vzťahu k nej a k životu, či tvorivé dielne zamerané na spoznávanie prírodného materiálu a prácu s ním, ktorá u detí prináša upokojenie, podporuje jemnú motoriku, zapája takmer všetky zmysly a prebúdza najvlastnejšiu prirodzenú spontánnu tvorivosť.
   Deti spoznávajú svet nanovo. Stávajú sa z nich malí objavitelia a z broskyňových kôstok, suchých makovičiek či semienok nechtíka sú zrazu vzácne poklady, ktoré si opatrne podávajú z ruky do ruky. Náhle v nich ožíva túžba a potreba prizrieť sa bližšie, okom i dotykom skúmať štruktúru, mať čas obdivovať umelecké dielo, ktoré nám príroda pripravila. Túto prirodzenú zvedavosť prejavili deti od najmenších po najstaršie, a znova ju objavili v sebe i dospelí.
   Pedagógovia podujatia v Čarovnom lese nielen ocenili, ale sa radi i zapojili. „Je to krásna a pútavá výstava. Ďakujeme za netradičné sprostredkovanie darov prírody. Veľmi zaujímavé bolo aj zapojenie takmer všetkých zmyslov,“ hovorí Zuzana Paulová, učiteľka z Materskej školy v Báhoni.
   Iveta Kapraňová, učiteľka prvého stupňa Základnej školy Jána Kupeckého v Pezinku sa pridáva: „Kniha Čarovný les je výborná pre deti a veľmi užitočná. Páčila sa nám tiež hra – hádanie byliniek a lesných plodov. Bolo nám tu krásne.“
   Dagmar Belayová zo Špeciálnej základnej školy v Pezinku takisto ocenila takýto spôsob práce s deťmi, predovšetkým prírodné hádanky, pri ktorých hneď deťom pripomenula, čo všetko z nanovo objavených rastlín a plodov môžu vidieť v školskej záhradke alebo po ceste do knižnice.
   Počas dvoch mesiacov vznikol v Malokarpatskej knižnici výnimočný priestor. Čarovný les je miesto, kam sa ľudia radi vrátia, kam ich srdce bude viesť. Je to priestor inšpirujúci sám o sebe. Podporuje vnímavosť, komunikáciu, precítené čítanie, poskytuje pokoj a radosť, zanecháva pozitívny pocit, zážitok, z ktorého môže človek ešte dlho čerpať. Hanau Lkáčová,

 

(kam)


Ohodnoťte článok: